Galéria moderného umenia v bratislavskom centre má na mále. Podľa denníka sme sa prevalilo, že ministerstvo kultúry chce vysťahovať bratislavskú Kunsthalle z Domu umenia. Sídli v ňom od roku 2014.


Tieto priestory patria Národnému osvetovému centru, kde by chcel rezort kultúry zriadiť Kreatívne centrum Bratislava. Balík štrukturálnych eurofondov v sume 260 miliónov eur totiž treba minúť do roku 2023 a zatiaľ sa nevyužilo ani euro.


Ministerstvo už malo vypísať výzvy na vypracovanie nového Kreatívneho centra Bratislava a jeho opis. „Už niekoľko týždňov nás znepokojuje pohyb rôznych architektov, projektantov a firiem po budove resp. priestoroch, kde sídli Kunsthalle," hovorí pre sme.sk Nina Vrbanová, ktorá je poverená vedením Kunsthalle Bratislava.


Platnosť nájomnej zmluvy na Kunsthalle skončí o dva roky. Práve po tomto čase by sa podľa zverejnených informácií mohla presťahovať do priestorov Slovenskej národnej galérie po dokončení rekonštrukcie. Ďalšou možnosťou sú Hurbanové kasárne alebo iný priestor.

Nové centrum sa má zameriavať na vzdelávanie, biznis plánovanie, marketing a PR.

Takýto scenár sa však nepáči umelcom ani študentom. Iniciatíva Študentky a študenti VŠVU stoja pri Kunsthalle Bratislava zorganizovali diskusiu a spísali vyjadrenie, ktoré je reakciou na to čo sa udialo.


„Umelecká obec takýto stav vyhodnocuje ako nevyhovujúci, pričom pripomína skutočnosť, že už viac ako dvadsať rokov je tu snaha o existenciu KHB s požiadavkou právnej subjektivity a správy budovy Domu umenia,“reagujú na posledné udalosti.


„Je dôležitým miestom, kde sa ako študentská obec stretávame so súčasným slovenským a zahraničným umením, v takom rozsahu, aký žiadna iná inštitúcia na Slovensku neponúka,“ obhajujú potrebu tejto galérie.