Príprava pre sadenie platanov spočívala vo vykopaní 1,95 metra hlbokej jamy so stromovým substrátom a 1,2 metra hlbokými zakoreňovacími bunkami. 

Dnes už na pripravené miesta prišlo do Bratislavy 5 platanov (Platanus x acerifolia)  a zasadili ich k Novej tržnici naTrnavskom mýte ulici. V najbližších dňoch pribudne aj kvalitná dlažba a lavičky.

Na snímke osádzanie vzrastlých platanov pred Novou tržnicou na Trnavskom mýte.
Zdroj: Dano Veselský

Viac fotografií nájdete v galérii

Pri výkope boli nájdené dve potrubia, ktoré museli preložiť, aby mali korene platanov dostatok priestoru na rast a aby sa im darilo. Postarali sa o to odborníci z Metropolitného inštitútu Bratislavy.

Kedy bude HOTOVO?

„Finálnu podobu tohto miesta by sme si mali vychutnať do konca mája, teším sa na výsledok!,“ napísal primátor.

Napriek tomu, že pred štyrmi rokmi sa táto plocha rekonštruovala, pobyt v tomto priestore je podľa mesta počas horúcich letných dní pre prehriaty asfalt neznesiteľný. "Chceme, aby už ľudia nemuseli čakať na MHD pod slnkom a v horúčavách. Videl som jednu fotografiu, kde ľudia stoja za sebou v rade v tieni stĺpa verejného osvetlenia a bolo jasné, že sem musíme dostať tieň a najlepšie zo stromov," priblížil Matúš Vallo.

Prečo práve platany?

Aby sa stromy uchytili v náročnom prostredí, mesto použilo prekoreňovacie bunky. Vybraný druh stromu je podľa samosprávy odolný aj voči vyšším teplotám a klimatickým zmenám a vďaka svojej mohutnosti i rýchlemu rastu pomôže tento priestor v lete schladiť.

Nákup platanov spolu s dopravou vyšiel na 70 000 eur. Primátor poznamenal, že sa snažia rokovať so súkromnými firmami, ktoré sídlia v okolí, aby nákup zafinancovali.

Tento priestor potrebuje obnovu

Ďalšie financie investuje hlavné mesto do prác, aby pri platanoch vytvorilo miesto na sedenie a umiestnilo dlažbu. Vytvoriť chce síce menší, ale komfortný verejný priestor, ktorý bude pre ľudí príjemný aj počas horúcich dní.

Vallo priznáva, že priestor na Trnavskom mýte v okolí tržnice si do budúcna zaslúži rozsiahlejšiu obnovu.