Spoločnosť Medirex predstavila novú automatickú laboratórnu linku, ktorá umožní skrátiť a zrýchliť dennú analýzu vzoriek aj čas od príchodu vzoriek do laboratória do vydania výsledku objednávateľovi. Firma investovala do novej technológie dva milióny eur.

Postavili ju za 4 mesiace

Inštalácia v centrálnom komplexe v Bratislave začala vlani v novembri za plnej prevádzky laboratória. "Na inštalácii a implementácii linky pracoval tím 21 odborníkov viac ako 4 mesiace. Linka integruje 24 analyzátorov iných dodávateľov," vysvetlil vedúci divízie laboratórna diagnostika spoločnosti Siemens Healthineers Peter Znášik, ktorá je dodávateľom linky.

Kým pôvodná linka mala len 19 metrov, nová meria neuveriteľných 65 metrov a spracúva všetky druhy biologického materiálu.

Spoločnosť Medirex informovala, že jedným z hlavných dôvodov výmeny starej linky za výkonnejšiu je rastúci počet vzoriek biologického materiálu, ktorý prichádza do centrálneho laboratória.

Viacero testov z jednej skúmavky

Ďalším dôvodom bola potreba zabezpečiť vyšší stupeň automatizácie pre činnosti, ktoré sa v minulosti realizovali manuálne. "Z jednej skúmavky vieme vyšetriť veľmi širokú škálu testov," konštatoval riaditeľ laboratórnej divízie spoločnosti Medirex Group Jozef Gavlas s tým, že ide o najmodernejšiu technológiu.

Podľa jeho slov prichádza denne do laboratória 15 000 až 20 000 vzoriek a vydajú 250 000 výsledkov analýz. Nová moderná linka im tak prácu výrazne uľahčí.