„V prvom rade chcem povedať, že mám dve deti, dcéry, medzi ktorými je desať rokov rozdiel. Jedna sa narodila v roku 1963, druhá v roku 1973. Mám šesť vnúčat. Prvá dcéra má štyri deti, druhá dve. Keby sme mali byť rodina celkovo, ako to malo byť, bolo by nás doma osem. Chcem tým povedať, že v tom desaťročnom čase som bola štyrikrát gravidná,“ povedala Božidara Turzonovová pre dennikstandard.sk.

S čitateĺmi sa úprimne podelila o životné fakty súvisiace so súčasnou diskusiou o potratoch.

„Po prvom pôrode som mala zakázané otehotnieť. Príbuzní môjho manžela boli lekári, mala som ťažkú operáciu, išlo o vec, na ktorú sa kedysi zomieralo. Pred tehotenstvom som bola veľmi útla, po pôrode mi neodišla placenta, vtedy prichádzala otrava krvi a smrť. Dieťa sa narodilo, matka zomrela, tak tomu v minulosti často v tých prípadoch bývalo. Aj moja operácia bola náročná, niekoľko dní do mňa infúziou tiekla krv,“ spomína.

Božidara Turzonovová počas priameho prenosu slavnostného galavečera OTO 2017.
Zdroj: EMIL VASKO

Nepodarilo sa však to, čo od nej žiadali lekári, dvakrát otehotnela. Nasledovala interrupcia. „Tretíkrát, to si veľmi dobre pamätám, som už musela ísť pred komisiu. Bol to pre mňa trápny pocit, navyše predseda komisie bol otec môjho spolužiaka, musela som im zdôvodniť, že to bolo pre prácu,“ popisuje nepríjemnú skúsenosť.

„Bolo to v Národnom divadle, závodný výbor, bol to vôbec čas komisií, zvlášť kádrových komisií. Čas totality. Bola som čerstvá členka Národného divadla, pred komisiou som musela čeliť otázke, ako som si dovolila zatajiť graviditu, ako keby išlo o telesnú chybu. Vtedajší šéf činohry Ladislav Chudík sa veľmi rozčúlil, urobil veľký cirkus a náležite „zjazdil“ dotyčnú súdružku,“ dodala.

Čítajte na ďalšej strane. Čo nasledovalo po strate syna.