„Jej prvým riaditeľom bol profesor František Nábělek, ktorý bol zakladateľom Botanického ústavu na Slovenskej univerzite v roku 1939,“ vysvetlil súčasný riaditeľ bratislavskej Botanickej záhrady Jaroslav Bella, ktorý stoličku riaditeľa prebral v roku 1991. Za 70 rokov fungovania jej šéfovalo päť riaditeľov. Stále zveľaďovanie V roku 1992 boli skleníky z technických dôvodov zatvorené pre rekonštrukciu a po ich oprave tam museli nanovo vysadiť všetky rastliny.

Za posledných dvadsať rokov sa pustili do opravy a zväčšovania záhrady hneď niekoľkokrát. Založili aj expozíciu zimovzdorných kaktusov. Rovnako zväčšili aj skleník austrálskej flóry, pretože rozmermi nepostačoval drevinám, ktoré v ňom rástli.

Expozíciu zimovzdorných kaktusov.
Expozíciu zimovzdorných kaktusov.
Zdroj: Július Dubravay

Zaujme aj expozícia zimovzdorných kaktusov. Foto: Július Dubravay

Na siedmich hektároch nájdete viac ako 3 700 druhov rastlín. Vonku sú vysadené menej náročnejšie druhy, v skleníkoch exotické. „Expozície v skleníkoch sú vytvorené podľa ekologických požiadaviek jednotlivých druhov rastlín a tým zodpovedá aj teplota v nich,“ vysvetlil Bella.

V skleníkoch je tropická a subtropická flóra, ako aj zbierka kaktusov a sukulentov. Netradičné priestory interiérov aj exteriérov záhrady sa dokonca niekedy využívajú aj na výstavné účely, recepcie či vernisáže. Najexotickejším kúskom, ktorým sa môže botanická záhrada pochváliť, je wollémia, rastlina z čias dinosaurov. Botanická záhrada je teraz pre návštevníkov v zime zatvorená, svoje brány znovu otvorí 1. apríla.

Jarné akcie v Botanickej záhrade UK:

■ 26. 4. – 29. 4. 2012 Výstava Flóra Bratislava

■ 27. 4. – 1. 5. 2012 Výstava skalničiek

■ 25. – 27. 5. 2012 Výstava kaktusov a sympózium Kaktusárska jar