Kultúrne centrum, Staré Mesto

V Bratislave by mal v budúcnosti pribudnúť nový priestor s názvom Universaal, ktorý bude kultúrnym centrom a galériou zároveň. Vzniknúť by mal v priestoroch Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (FF UK), ktorá spolupracuje s občianskym združením Univerzál, ktoré prišlo s touto ideou.

Na prvom podlaží bude hlavná sála, v podkroví nájdu návštevníci intímnejší priestor galérie a na nádvorí pribudne veľká terasa. Tento kultúrny priestor bude v časti objektu FF UK, ktorý plánujú zrekonštruovať. Po obnove by sa v ňom mohli stretávať študenti, profesori aj široká verejnosť.

V priestoroch Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave by malo vzniknúť nové Kultúrne centrum.
V priestoroch Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave by malo vzniknúť nové Kultúrne centrum.
Zdroj: OZ Univerzál

Podľa Občianskeho združenia Univerzál vznikne scéna pre študentské divadlá, rôzne kultúrne produkcie a bude tiež platformou pre silnejší hlas akademickej komunity vo verejnej diskusii. Náklady na rekonštrukciu objektu budú približne 200-tisíc eur. 

Nová plaváreň, Ružinov

V bratislavskom Ružinove má vyrásť nová plaváreň s olympijskými parametrami, čo znamená, že sa v nej môžu konať aj najväčšie svetové podujatia.

Podľa starostu Ružinova Martina Chrena pôjde o komplexné športové centrum, hneď oproti jazeru Štrkovec. Vláda ešte vlani schválila pol milióna eur na projektové práce, celý projekt by však mal stáť oveľa viac. "Rátame, že okolo 12 až 15 miliónov eur," prezradil Martin Chren s tým, že mestská časť určite požiada o finančnú pomoc aj vládu a ďalších investorov.

"Dnes tam máme starý a neefektívny zimný štadión, ktorý návštevníkom pomaly padá na hlavu, a rozostavaný nedokončený hotel," vysvetlil starosta. Aj preto má projekt zahŕňať komplexnú rekonštrukciu štadióna, prístavbu plavárne s päťdesiatmetrovým bazénom aj welnesscentrom, dokončenie ubytovacieho zariadenia pre športové sústredenia a zelenú strechu s bikeparkom.

Bratislavský Ružinov bude mať novú plaváreň, o ktorej kedysi snívala plavkyňa Martina Moravcová.
Bratislavský Ružinov bude mať novú plaváreň, o ktorej kedysi snívala plavkyňa Martina Moravcová.
Zdroj: Koláž redakcia

Podľa Martina Chrena má plaváreň na tomto mieste veľký ekologický a ekonomický zmysel. "Výrobou ľadu na zimnom štadióne vzniká obrovské množstvo odpadového tepla, ktorým sa dá zadarmo vykúriť," vysvetlil Martin Chren. Pozemok, na ktorom by nová plaváreň mala vyrásť, nevybrali náhodou. "Získali sme ho zámenou s nemocnicou," dodal starosta druhej najväčšej bratislavskej mestskej časti.

Nové námestie s kostolom a bytmi, Petržalka

V najväčšej bratislavskej mestskej časti Petržalka v blízskosti Kaukazskej ulice plánuje cirkev magaprojekt, ktorého súčasťou bude aj výstavba 2 500 bytov. Podľa prvých zverejnených vizualizácií projektu má na pozemkoch cirkvi vyrásť nová štvrť, kde bude aj nové námestie, ktorého dominantou bude veľký kostol.

Cirkev na svojich pozemkoch v Petržalke plánuje novú štvrť aj s kostolom.
Cirkev na svojich pozemkoch v Petržalke plánuje novú štvrť aj s kostolom.
Zdroj: Petržalka

Kostol bude zahŕňať aj pastoračné centrum, faru a možnosť prechodného ubytovania. V novej štvrti by mala vyrásť aj základná škola a multifunkčná hala s multifunkčným priestorom na športové a kultúrne podujatia, ako aj krytými športoviskami - telocvičňa a plavárňou a tiež doplnkovou vybavenosťou, ako sú obchody a služby. 

V západnej časti územia je navrhnutý rozsiahly areál novej nemocnice so seniorcentrom a obchodnou vybavenosťou. V severozápadnej časti je navrhnutý areál stredoškolskej výchovy s ubytovaním v stredoškolskom kampuse.

Nová štvrť by mala mať aj vodné plochy, ktoré sa plánujú využiť ako prírodné kúpalisko. Výška investície a koľko bude nový megaprojekt stáť, zatiaľ nie je známe.

Anketa
Čo chýba v Bratislave vám?
  • 5%
  • 3%
  • 1%
  • 13%
  • 8%
  • 69%
  • 1%