„Poznala som ju už dávno, na začiatku sedemdesiatych rokov. Bolo to obdobie, keď sme boli s manželom Jozefom Adamovičom vo veľmi blízkom, skoro až rodinnom kontakte s našimi priateľmi a kolegami z Činoherného klubu v Prahe,“ napísala pre portál dennikstandard.sk Božidara Turzonovová s tým, že v poslednom období ju už vnímala ako spriaznenú dušu.

Hlboký duchovný rozmer

„Zopárkrát sme spolu telefonovali, medzi iným sme hovorili o Velehrade, Libuška mala v sebe hlboký, duchovný rozmer. Myslím si, že v Čechách je dnes pomerne mnoho skvelých, okúzľujúcich, dobrých herečiek, dokonca i medzi jej vrstovníčkami, Libuška sa ale od nich líšila. Bola tou bytosťou, umelkyňou, ktorá vyžarovala, niekedy sa tomu vraví, že bola pomazaná, Libuška bola pomazaná,“ tvrdí pani Božidara, ktorej Libuše Šafránková nesmierne chýba.

Je to v krátkom čase druhá veľká rana po smrti brata, s ktorým si boli blízki. Turzonovovci mali srbskú mamu a macedónskeho otca, ale vyrastali a výborne sa uplatnili na Slovensku. Božidara Turzonovová svoj veľký žiaľ neskrýva.

Úžasný architekt, športovec, brat

Turzonov či Tursonov bol ako architekt okrem iného spoluautorom známeho projektu 500-lôžkového liečebného domu Esplanade v Piešťanoch. Generálnym projektantom výstavby bol Zdravoprojekt Bratislava, kde pracoval. Spolu s architektom Viktorom Uhliarikom sa podieľal aj na dostavbe Balnea centra.

Tu si prečítajte dojemné slová herečky o bratovi.

Na herečkinho brata dojemne spomínajú aj jachtári. „Ico sa preslávil hlavne v triede Moth, mal skvelý štart a veľmi dlho bol na špičke,“ povedal o ňom predseda Yacht Clubu Slovan Bratislava Peter Šabo s tým, že keď prešiel zo seneckého oddielu Tatran do Slovanu, kde už zostal až do konca, jazdil aj v triede 470 a Fireball. Vo všetkých týchto triedach bol nielen slovenskou, ale československou hviezdou.

„Veľké množstvo plavieb absolvoval aj na námorných lodiach. Zažil som s ním jednu z prvých diaľkových plavieb seneckých jachtárov, keď sme sa vybrali do Tunisu,“ spomína Šabo s tým, že Ico bol nielen vynikajúci pretekár, ale aj skvelý kapitán.