Po dohode s koordinátorom európskej plemennej knihy doviezli do Zoologickej záhrady Bojnice novú samicu dikdika Kirkovho (Madoqua kirkii) z Poľska.

Volá sa Loreen a pochádza zo Zoo Wroclaw, kde sa narodila tento rok 14. februára. „Cieľom dovozu druhej samice je vytvorenie chovného tria. Podľa skúseností viacerých kolegov z iných zoo, vrátane koordinátora ESB, je z hľadiska úspešnej reprodukcie vhodnejšie takéto spojenie. Po uplynutí asi mesačnej karantény začneme postupne samicu zoznamovať s párom dikdikov, ktoré sme priviezli v roku 2015 z nemeckých Drážďan (samec) a anglického Colchesteru (samica)“ uviedol zoológ Michal Sloviak.

Pôvod má v Afrike

Dikdik Kirkov je drobná africká antilopa s výškou asi 40-50 cm a hmotnosťou najviac 7 kg. Žije buď v trvalých pároch alebo 3-4 členných skupinách s jedným samcom. Typickým prostredím tohto druhu sú suché krovinaté savany. Najpočetnejší je vo východoafrickej Keni.

Meno dikdik pochádza z domorodého pomenovania „digidigi“, čomu približne zodpovedá zvuk, ktorým sa dikdik ozýva pri náhlom vyrušení. Prívlastok Kirkov dostal na počesť škótskeho bádateľa a prírodovedca, Johna Kirka, ktorý pôsobil aj ako guvernér na ostrove Zanzibar.