Banskobystričania zaplatia od 1. januára za základné cestovné namiesto pôvodných 70 centov až 1 euro. Zvyšovanie cien sa dotkne tých čo platia v hotovosti. Všetky ostatné sumy ostávajú rovnaké, to napríklad znamená, že základné cestovné pre držiteľa karty ostáva aj naďalej za 50 centov.

Tender už dlhodobo kritizuje Matej Bučko z mimoparlamentnej strany SPOLU. Dopravca podľa neho sumu predražil a neponúka za ňu ani adekvátne služby. „Banskobystričania sa ani v budúcnosti nedočkajú klimatizácie vo vozidlách, či kúpy lístka platobnou kartou alebo cez QR kód,“ vyhlásil.

Politik Matej Bučko kritizuje banskobystrického primátora Jána Noska za to, že predĺžil zmluvu so SAD Zvolen na ďalších 10 rokov
Zdroj: FB Mateja Bučka

Skritizoval aj fakt, že mesto vyhlásilo súťaž na nového dopravcu iba v júli minulého roku. „Nebol dostatočný čas na to, aby sa prihlásil aj iný uchádzač ako súčasní dopravcovia,“ povedal na zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Oponoval mu však primátor Ján Nosko: „Pokiaľ existujú dopravcovia, ktorí majú záujem poskytovať dopravu vo veľkom krajskom meste, situáciu sledujú a vytvárajú si priestor na to, aby sa do súťaže mohli zapojiť,“ reagoval Ján Nosko.

Podpredsedníčka predstavenstva SAD Zvolen Mariana Šeligová Ondrejčáková zase tvrdila, že niektoré autobusy už klimatizáciou disponujú a každý nový ju bude mať vo výbave. Počas nového zmluvného obdobia ich má pribudnúť päť. Mesto však v zmluve požiadalo aj o to, aby dopravné prostriedky doplnili o wifi.

„Ceny lístkov išli strašne hore. Keď idú traja kamaráti a spolu majú zaplatiť tri eurá, tak môžu ísť rovno taxíkom, ktorý ich odvezie priamo pred vchod. Ja síce chodím s kočíkom, takže mám lístok zadarmo, ale pre bežných cestujúcich je doprava pridrahá,“ potvrdila Marie (18).

Marie (18) je rada, že sa jej do autobusu zmestí kočík, no myslí si, že základné cestovné je drahé.
Zdroj: Beáta Javorčíková

Spoločnosť SAD Zvolen predložila mestu ponuku, podľa ktorej mala cena autobusovej dopravy podstatne vzrásť oproti predošlému obdobiu. Kým mesto očakávalo sumu 2,47 eura za prejdený kilometer, dopravca ponúkol až 3,93 eur.

Mestu sa však nakoniec podarilo vyrokovať nižšiu cenu, takže od roku 2021 do roku 2023 dopravcovi zaplatí 2,51 eur a za roky 2024 až 2030 3,26 eur za prejdený kilometer. Za celé obdobie tak mesto zaplatí v priemere 3,03 eur. Vyrokovať cenu sa podarilo aj s Dopravným podnikom mesta Banská Bystrica, ktorý v meste zabezpečuje trolejbusovú dopravu a SAD Zvolen v ňom má 51 % akcií. Z pôvodných 4,04 eur sa tak cena upravila 3,72 eur za prejdený kilometer. V prípade trolejbusovej dopravy mesto pôvodne predpokladalo cenu 3,07 eur za kilometer.

Kto zmluvu ešte kritizuje? Čítajte na ďalšej strane!