„Zatiaľ čo cez obed to ešte na západe Slovenska bolo na krátke rukávy, tak večer bude o zhruba 15 °C chladnejšie a bude treba  zimné bundy,“ uvádza portál imeteo.sk, podľa ktorého počasie už začína ovplyvňovať studený front, ktorý prináša prvé zrážky.

Zosilňuje sa vietor a teploty začínajú klesať

Najzásadnejší pokles teplôt čaká oblasť západného Slovenska. Cez deň sa teploty  na západe krajiny pohybovali od 17 do 20 °C, slnko však  bude v tejto oblasti dnes zapadať pri teplotách od 3 do 5 °C. „V nasledujúcich hodinách bude zmena výraznejšia a teploty začnú prudko padať,“ uvádza imeteo.sk. 

V Bratislave padajú stromy

Na západné Slovensko už dorazil silný vietor, ktorý v Bratislave dosahuje aj 25 m/s a stále sa zosilňuje. Podľa portálu imeteo môžu nárazy vetra dosahovať medzi 20:00 a 22:30 aj rýchlosť 28 m/s.

Bratislavskí hasiči už majú za sebou aj niekoľko výjazdov k popadaným stromom. Tie spôsobili problémy na sídlisku Petržalka, kde je neprejazdný výjazd z Einsteinovej smerom na Dolnozemskú. Padol tam strom na vodičku vezúcu sa v Toyote, pričom utrpela ľahké zranenia. V súvislosti s poveternostnou situáciu zasahujú aj bratislavskí policajti, ktorí na mieste korigujú dopravu.

Silný vietor v Bratislave spôsobil pád niekoľkých stromov.
Zdroj: Facebook/Polícia SR - Bratislavský kraj

Ďalši spadnutý strom poškodil bránu na vozovni Jurajov dvor a tým došlo ku komplikáciám pri výjazde električiek z vozovne. "K pádu stromu a následnému poškodeniu motorového vozidla došlo aj v druhom bratislavskom okrese, kde na jednom z parkovísk na ulici Na križovatkách padol konár na zaparkované motorové vozidlo. V tomto prípade k zraneniu osôb nedošlo," informuje hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff.

"V tejto súvislosti apelujeme na vodičov, aby ak je to možné nevychádzali za súčasného počasia na cesty, a ak sa už v cestnej premávke nachádzajú aby zvýšili svoju opatrnosť," doplnil Szeiff.

Dopravný podnik Bratislava na svojom webe informuje, že pre spadnutý strom premávajú električky linky 3 v smere do Rače len po Depo Krasňany. "V úseku 'Depo Krasňany' a 'Komisárky' premáva obojsmerne náhradná autobusová doprava X3," spresnil dopravca.

SHMÚ už dokonca vydal výstrahy druhého stupňa pred silným vetrom pre okres Bratislava a Pezinok.

Okrem toho sa na západnom Slovensku prudko znižujú teploty, ku ktorým sa pridávajú aj snehové vločky. Počasie tu už úplne ovplyvňuje studený front. Zatiaľ čo v Malackách sa dnes popoludní podľa imeteo.sk pohybovala na úrovni +19,9 °C, večer o 21:00 to bolo už iba +1,4 °C. Podobná situácia nastala aj v Bratislave a do rána to čaká celé územie Slovenska.

Extrémy počasia, ktoré trvajú od začiatku mesiaca, majú podľa klimatológa Pavla Faška zo SHMÚ spojitosť s klimatickou zmenou. Čo nás v apríli ešte čaká?

Od utorka dážď a sneh