Víchrica Ingnatz v noci dorazila do Európy a ako prvé zasiahla Francúzsko, kde počas noci priniesla vietor o sile orkánu. "Na severozápade krajiny v meste Fécamp pritom sila vetra podľa najnovších meraní dosiahla rýchlosť až 175 km/h," píšu meteorológovia z imeteo.sk

FOTO SPÚŠTE, ktorú narobila víchrica Ignatz >>>

Aktuálne hlásia obrovské škody, zničené strechy, popadané stromy, poškodené autá a neprejazdné cesty. Bez elektriny ostalo až 250-tisíc domácností. Prerušené bolo aj železničné spojenie medzi francúzskou Normandiou a hlavným mestom Paríž.

Ignátz vyčíňala aj v Holandsku, kde sa dokonca objavilo aj tornádo. Vietor bol taký silný, že dve autá narazili do budov. Zranili sa 4 ľudia, z toho jeden vážne.  Holandské železnice museli pozastaviť premávku na niektorých tratiach, ktoré zavalili vyvrátené stromy.

Ničivý vietor od rána úraduje aj v Nemecku. Počas noci narazil nákladný vlak do časti stromu, ktorá spadla na trať na predmestí Bonnu. "Najsilnejší vietor zaznamenali vo Feldberg v Čiernom lese, kde hlásili náraz vetra až 161 km/h, čo je sila hurikánu," píšu meteorológovia.

V Berlíne vyhlásili stav núdze, hasiči nestíhajú vybavovať všetky tiesňové volania. Preventívne uzatvorili dve zoologické záhrady a zvieratá dočasne umiestnili do vnútorných priestorov. Búrka Ignatz si vyžiadala už aj prvú obeť. Je ňou muž, na ktorého počas šoférovania padol na ceste strom. 

V Poľsku v dôsledku silného vetra hlásia 4 obete, všetky z regiónu Dolné Sliezsko. Jeden človek zahynul po tom, čo silný vietor zmietol z cesty dodávkové auto. Na ďalšieho – stavebného robotníka – sa zrútil múr rozostavaného domu. V meste Vroclav spadol strom na osobné auto. "Pri tejto nehode zahynuli dvaja ľudia," povedal hovorca hasičskej služby Karol Kierzkowski pre poľskú tlačovú agentúru PAP.

Ničí aj Česko 

Víchrica Ignatz teraz postupuje smerom k nám. V Česku už pre západnú časť krajiny vydali varovanie 2. stupňa pred silným vetrom. Očakávajú, že pôjde o najsilnejšiu víchricu od februára 2020.

"Aktuálne u našich západných susedov nárazový vietor dosahuje rýchlosť až okolo 100 km/h. V samotnom centre Prahy dosahujú nárazy vetra rýchlosť 75 až 95 km/h," informuje imeteo.sk.

Ako bude u nás? POZRITE SI VÝSTRAHY >>>

Kvôli silnému vetru je už  viac ako 270 000 domácností bez dodávok elektrickej energie. Distribučné spoločnosti vyhlásili kalamitný stav. Podľa záchranárov len za poslednú hodinu vzrástol počet volaní na tiesňovú linku o 100 %.

Pozastavená je aj vlaková doprava, hlavne kvôli popadaným stromom na trať či strhnutým trakčným vedeniam. Z dôvodu porúch dochádza k vysokým meškaniam aj vlakov, ktoré smerujú na Slovensko. Pražské letisko momentálne neodbavuje lety.

Vlaky na Slovensku zatiaľ pre silný vietor nemeškajú. Víchrica Ignatz by mala na Slovensko doraziť už mierne oslabená. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu prvého a druhého stupňa.         
 

Prečítajte si tiež: