„Sme tu zatiaľ len štyria, ale prídu ďalší. Budeme tu do nedele,“ povedal nám sympatický študent antropológie z českého Nymburku Michal Douša (22). „Na východe som už bol, robil som terénny výskum o rómskej prostitúcii v osadách.“

On i jeho traja kamaráti pracujú bez nároku na odmenu. Ubytovaní sú na obecnom úrade, obec im zabezpečuje jedno teplé jedlo denne. „Sme radi, že ich tu máme. Čistia a opravujú rigoly, pomôžu aj pri terénnych prácach,“ hovorí starostka obce Adriána Fečková. Tá mladým ľuďom poskytla v svojom dome kúpeľňu.

Odviezli už vyše 200 tatroviek štrku

V Malej Lodine sa v dôsledku dažďov pred mesiacom zosunul svah pod cintorínom, časť hrobov museli exhumovať. „Podľa geologického posudku budú spevnenia kopca stáť minimálne 500-tisíc eur. S prácami musíme začať hneď, lebo zosuv môže na jeseň alebo na jar pokračovať,“ hovorí starostka. Rozpočet obce je však len 66-tisíc eur, a preto starostka požiadala o pomoc ministerstvo životného prostredia. „Vraj budú rýchlo reagovať,“ nádeja sa. Priamo v obci spôsobila škody aj stekajúca voda z okolitých kopcov. „Naniesla sem množstvo štrku. Už sme odtiaľ vyviezli okolo 200 tatroviek. Predpokladám, že minimálne ešte toľko fúr budeme musieť odviezť,“ dodáva Fečková.