Mnohé problémy mladých dievčat vyplývajú z toho, že nemajú rady samy seba, lebo majú pochybnosti o svojom tele, ktoré sa im nepáči. Využitie obdobie obmedzeného vychádzania a vyskúšajte spoločne s vašou dcérou niekoľko trikov, ktoré jej pomôžu nájsť a milovať samú seba. Uvidíte, čo všetko sa potom vyrieši samo od seba.

Pozor na reči

Podľa výskumu publikovaného v časopise International Journal of Eating Disorders, už tri minúty rečí o tom „aký je kto tučný“ stačia na to, aby sa zvýšila nespokojnosť s našou postavou. A pritom váha, či už tá naša alebo cudzia, je obľúbeným predmetom našich debát. „Neschudla si náhodou?“, „Všimla si si, ako pribrala?“. Určite vám napadne mnoho ďalších viet, ktoré ste niekedy vyslovili aj vy. 

S ich použitím by ste mali však zachádzať nanajvýš opatrne. „To, aké slová hovoríme alebo počujeme, ovplyvňuje naše myšlienky a následne aj naše činy či vnímanie reality okolo nás. Takmer každá žena si dokáže vybaviť nejakú vetu z minulosti, kvôli ktorej začala o sebe pochybovať, v puberte je to najhoršie,“ vysvetľuje psychologička a garantka Projektu sebadôvery Dove Šárka Kučerová. Odporúča preto teraz, keď ste doma a máte viac času, dať si s dcérou spoločnú výzvu. Vyskúšať môžete napríklad „týždeň rečí bez toho, aký je kto tučný“ alebo „týždeň sebalásky“, kedy sa vyvarujete akýchkoľvek negatívnych a zhadzujúcich slov v súvislosti s vami a vašimi schopnosťami.  Naopak - hovorte o vás dvoch len s úctou, láskou, uznaním a navzájom sa vo výzve podporujte.   

Tipy na tieto dni doma, nájdete na ďalšej strane