Ochranné rúška slúžia ako základná mechanická bariéra pred respiračným infektom pri možnom kontakte s chorým človekom. Ak nosíme rúško všetci, výrazne sa znižuje pravdepodobnosť prenosu infekcie. Preto je také dôležité mať a nosiť ich vždy, keď vychádzate von. Väčšin ľudí si po prtvotných problémoch rúška obstarala. Sú však rôzne a preto treba s nimi aj rôzne narábať, aby nestratili svoju ochrannú funkciu.

Ako použiť jednorazové rúško viackrát

Mnohí majú jednorazové rúška, ktoré by mali slúžiť iba na jedno použitie a potom by sme ich mali zahodiť.  Avšak v súčasnosti, keď ich je nedostatok,  v čase prebiehajúcej epidémie, nás situácia núti ich opakovane použiť. Dajú sa po použití vydezinfikovať? „Najúčinnejší spôsob ich úpravy je tzv. termodezinfekcia, čiže dezinfekcia teplom,“ hovorí hlavná epidemiologička siete Svet zdravia Jana Skalová „Jednorazové rúško vždy prežehlime z oboch strán cez vhodný, najlepšie bavlnený materiál,“ vysvetľuje epidemiologička.

Ušité rúška z bavlnených materiálov radí po použití vyprať pri teplote aspoň 60 °C a po vysušení  prežehliť. „Pred nasadením rúška si vždy umyte alebo vydezinfikujte ruky, rovnako po jeho zložení,“ zdôrazňuje.

 

Zle použité rukavice nemajú význam!

Používanie rukavíc v bežných situáciách, napríklad pri nákupoch je podľa nej diskutabilné, pretože ich málokto používa správne. „Platí však základné pravidlo a to hygiena rúk, ktorá nám v plnej miere ochráni zdravie skôr ako opakované či nesprávne používanie jednorazových rukavíc, je veľmi dôležité nazabúdať na to"dodáva.

Mohlo by vás zaujímať: