Dnes sa začína kampaň proti rakovine krčka maternice. Je to choroba, ktorá by nemusela existovať, keby fungovala prevencia. Napriek tomu každý rok ochorie 630 Sloveniek a tretina z nich zomrie!

Začína sa kampaň proti rakovine krčka maternice.
Začína sa kampaň proti rakovine krčka maternice.
Zdroj: NIE RAKOVINE

Pritom prevencia nie je zložitá ani bolestivá, akurát treba prísť na preventívnu prehliadku k lekárovi. Základom prevencie je vyšetrenie buniek zo steru u gynekológa. Na Slovensku je však účasť žien na skríningu nízka. „Väčšina nádorov krčka maternice sa vyskytuje u žien, ktoré prevenciu zanedbali,“hovorí Mária Rečková, riaditeľka Národného onkologického inštitútu.

Na prevenciu chodí len 20 % žien

Prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti Martin Redecha dodáva: „Žiaľ, na preventívne cytologické vyšetrenie chodí pravidelne len pätina žien, čo je veľmi málo. Do ambulancií gynekológov prichádzajú neraz  po 10 a viacročnej pauze s už neklamnými znakmi rozvinutého onkologického ochorenia.“ 

Základom prevencie je teda chodiť na gynekologické prehliadky pravidelne. Na cytologické vyšetrenie majú nárok všetky ženy po 18. roku. Prvé dva roky sa robí každý rok a ak je všetko v poriadku, potom až po ďalších troch. 

Vyšetrenie nájde vírus, keď je žena ešte zdravá

Pacientska organizáci NIE RAKOVINE sa usiluje dosiahnuť, aby sa naše skríningové metódy ešte vylepšili a doplnili modernejšou metódou HPV DNA testom, ktorý dokáže identifikovať už vírus spôsobujúci rakovinu krčka maternice v čase, kedy je žena ešte zdravá a chorobe sa dá bez problémov predísť. 

Zaočkovalo sa len 1 % populácie!

Dá sa to aj očkovaním dievčat medzi 12. a 13. rokom, čo u nás už funguje, ale zaočkovať sa zatiaľ dalo len jedno percento populácie!

Na tieto aj ďalšie šokujúce fakty chce obyvateľov upozorniť nová kampaň POVEDZ NIE RAKOVINE TOUR, ktorá sa začne v sobotu 12. septembra o 10.00 h v bratislavskom Avion Shoping parku a potrvá do 18. hodiny.