Len cez víkend spustilo ministerstvo zdravotníctva očkovanie pre predavačov, sprievodcov, vlakvedúcich v osobnej železničnej doprave, vodičov hromadnej dopravy, taxikárov, revízorov, či letušky a stevardov. Očkovať vakcínou od spoločnosti AstraZeneca sa mohli aj mladší ako 55 rokov. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) ohlásil od pondelka 8. marca zmenu. „Budeme vychádzať striktne z veku tak, ako to bolo doteraz,“ vyhlásil Krajčí.

Čo sa mení v očkovacej stratégii si pozrite >>TU<<

Po novom sa na očkovanie vakcínou AstraZeneca môžu prihlásiť ľudia od 60 do 70 rokov bez ohľadu na povolanie. Krajčí v ich prípade odporúča konzultáciu s lekárom, keďže táto vakcína môže vyvolať výraznejšie vedľajšie účinky. Mladší, ktorí si stihli zarezervovať termín, oň neprídu.

Vakcínou od AstraZenecy sme doteraz očkovali najmä učiteľov, ktorí sa zúčastňujú na prezenčnej výučbe. Toto očkovanie pokračuje, ako však poznamenal Krajčí, na tento účel bolo vyčlenených 40-tisíc vakcín a toto číslo sa už naplnilo. Na očkovanie vakcínou od AstraZenecy sa stále môžu prihlásiť aj opatrovatelia v domovoch sociálnych služieb.

Novinkou je tiež zníženie vekovej hranice pri očkovaní vakcínami od Pfizeru a Moderny zo 75 na 70 rokov. Vekové hranice sa postupne budú znižovať u všetkých vakcín. „Ak chce niekto vakcínu od Pfizeru, musí počkať, kým budú preočkovaní starší ľudia a potom sa zníži veková hranica aj na Pfizer,“ povedal minister.

Zmenu v postupe očkovania navrhli podľa Krajčího odborníci, vzhľadom na nové poznatky sa tak deje aj v iných krajinách. Do dvoch týždňov by sa malo začať aj očkovanie ruským Sputnikom V, ktoré bude dobrovoľné a na podpis, keďže vakcína nie je registrovaná v Európskej liekovej agentúre.

Čítajte na ďalšej strane: Zmení sa aj testovanie >>