Vlastníkom bytoviek na ulici Gojdiča je mesto. Postavilo ich pred desiatimi rokmi. Ide o trojpodlažné bytové domy. A v jednom z nich sa nájomníci dlhodobo boria s plesnivejúcimi stenami v kútoch. “Trápime sa s tým v jednej z izieb od začiatku. Zbaviť sme sa plesne pokúšali dezifekciou s chlórovými prípravkami. Lenže to veľmi zapácha. Keď k nám prišla návšteva, mali pocit, že prišli do nejakého bazéna. A aj tak to nepomáha,” posťažovala sa nám Lenka Hegedüšová (32). Uviedla, že pleseň sa šíri ďalej, rovnako sú na tom susedia. Niektorí oškrabali omietku až do betónu a nahodili novú, aby sa pliagy zbavili. “Zabralo to iba na určitý čas,” dodala. Zdôraznila, že vykurovanie je riešené gamatkami. “Mala som ju zapnutú na siedmom stupni a izba sa vyhriala iba na 19 stupňov,”rozčuľovala sa. Dodala, že jej odporúčal správca, aby mala kúrenie zapnuté v kuse a často vetrala: “A že treba vetrať, topiť, vetrať, topiť. Tým, že ja vetrám, v izbe nebolo nikdy 24 stupňov, maximálne 20.”

Ešte horšie je na tom byt na najvyššom poschodí. Mokne plafón, steny sú mokré. “Skúsili sme sa plesne zbaviť namontovaním vnútornej polystyrénovej izolácie, no po pár dňoch sme ju museli odstrániť, zo stien sa liala vlhkosť,”opísala Andrea Ferková (35). Má dve deti, jedno z nich musí tento týždeň absolvovať operáciu nosových aj krčných mandlí. “Lekári vraveli, že im škodí pleseň,”zamyslela sa. Plesne sa objavili aj v byte Jozefa Cabrnocha (62), ktorý sa prisťahoval iba pred niekoľkými mesiacmi: “V kuchyni sa kondenzujú pary. Vetrám, kúrim, no nepomáha to.”

Slabo kúria?

Správcom bytov je mestká firma Sabyt. Jej šéf vidí celý problém v nesprávnom užívaní bytu, teda v zlom systéme vetrania a vykurovania. Po sťažnosti pani Hegedüšovej v polovici tohto mesiaca ihneď zabezpečili meranie teploty a vlhkosti v miestnosti a dali skontrolovať gamatky. Tá sa ukázala ako funkčná. Po dvoch dňoch merania zistili vlhkosť až 60% a teplotu 19°C. Odporúčili nájomníčke krátke a intenzívne vetrania a dostatočné kúrenie. “Aj napriek tomu pani vetrala cez vetračku od šiestej rána do štvrtej popoludnia po dobu troch dní rovnako. Pri celodenných mrazoch takto podchladzovala miestnosť, čo nepomáha na odstránenie plesní, skôr je to živná pôda pre ich tvorbu,” vysvetlil konateľ Sabytu Pavol Hužvár.

V pondelok ju navštívili zamestnanci Sabyt-u znova. “Zistili sme, že ani jedno vykurovacie teleso nebolo zapnuté. Tvrdila, že vetrá,”dodal. Po zapnutí gamatky na najvyšší výkon dosiahla teplota v miestnosti už po 45 minútach 25,3°C. Po krátkom a intenzívnom vetraní sa vlhkosť znížila na 36,5%. “Plesne ktoré vznikajú u nájomníkov sú spôsobené enormnou snahou ušetriť peniaze na kúrení. Neuvedomujú si však, že svojím konaním znehodnocujú mestský majetok, ktorý im bol zverený,” doplnil Hužvár.

Nájomníci si však myslia, že problém vzniká aj z iných dôvodov, vychádzajú z toho, že majú ustavične mokré steny a mokne aj plafón v byte na najvyššom poschodí. Zarazila ich aj vytekajúca voda z omietky balkóna v byte na druhom podlaží. “V prípade, že by sa v budúcnosti preukázali iné skutočnosti, správca bytového domu a vlastník bytového domu je pripravený prijať ďalšie opatrenia,” skonštatoval prednosta mestského úradu Martin Judičák.

Ako sa zbaviť plesní?

Plesne vznikajú pre zvýšenú vlhkosť v domácnosti ale aj pri tepelných mostoch, teda tam, kde sa dotýka teplá stena s chladnou. Objavujú sa v podobe čiernych a vlhkých fľakov na stene sa objavujú najmä v zimnom období, chlad až mráz a zvýšená vlkhosť podporujú jej množenie. Vnútorná vlhkosť z častého prania a sušenia bielizne tomu napomáha.  "Niektoré plesne totiž produkujú toxíny, ktoré spôsobujú napríklad alergie či kožné ochorenia,“ tvrdí Michal Fojcík z portálu efarby.sk.

Relatívna vlhkosť vzduchu v obytných miestnostiach je okolo 50 percent. Na jej zníženie pomôže pohlcovať vlhkosti, dostatočné vetranie, najlepšie s prievanom, aspoň trikrát pri otvorenom okne na 10 minút.

Pomôže aj dostatočné vykurovanie a nakoniec aj samotné premaľovanie. Na trhu existujú farby proti plesniam. Nikdy ju neškrabte, spóry uvoľnia a viac rozšíria po celej domácnosti.

Vykurovacie telosto nechajte kúriť, nedávajto ho na minimum. Nábytok odsuňte od stien a vytvorte tak prúdenie vzduchu. Utierajte prach, čo je živná pôde pre plesne.

Hlavným dôvodom je zvýšená vlhkosť v domácnosti, ktorá vzniká hlavne po výmene nových plastových okien. Staré netesné drevené okná predsa mali jednu výhodu. Netesnili, a tým umožňovali bežne vzniknutej vlhkosti, ktorá vzniká v domácnosti pri varení, praní, sprchovaní či sušení bielizne, aby sa odparila.

Mohlo by vás zaujímať: