Koľko alkoholu je cez Vianoce prípustné vypiť a kedy už prekračujeme mieru? 

- Optimálne je počas aktívnej vlny epidémie COVID-19 nekonzumovať žiadny alkohol. Či a kde je v našej krajine pandémia akútna, sa môžu ľudia riadiť podľa opatrení vlády. Bez ohľadu na to, či sú platné obmedzenia mierne alebo tvrdé (lockdown), určite je pitie alkoholu ešte väčším rizikom pre konzumenta ako obvykle mimo pandémie. Svetová zdravotnícka organizácia v rozbehnutej pandémii odporúča dokonca nosenie rúška aj v domácnosti, ak sa stretnú ľudia, ktorí nežijú trvalo v jednej domácnosti. Je to nepriamo aj signál pre ľudí, aby nekonzumovali alkohol, ak chcú znížiť riziko nákazy COVID-19. Toto všetko teraz hovorím v súvislosti s pandémiou COVID-19. Treba to minimálne tento rok vydržať bez pitia. Nejde o závislosť od alkoholu, ale o alkoholizmus v širšom ponímaní. Keď napriek takýmto odporúčaniam a rizikám bude človek cez sviatky opakovane konzumovať alkohol, je to varovný signál, že sa u neho rozbieha alebo už má závislosť od alkoholu.

Je normálne, že si cez Vianoce a na Nový rok mnohí z nás doprajú alkoholu, čo im hrdlo ráči?

- Určite nie. V tom prípade aj mimo covid pandémie sú to ľudia, ktorí majú problém s alkoholom a mali by sa ísť poradiť za odborníkom a podľa jeho odporúčania sa aj liečiť.

Na čo treba dať pozor, ak nie sme zvyknutí piť a na vianočnom/silvestrovskom večierku to preženieme?

- Takúto otázku v období rozbehnutej pandémie COVID-19 u nás považujem za nemiestnu. Pretože ľudia, aj keď sa cítia zdraví, by v tomto roku cez vianočné sviatky a na Silvestra či Nový rok nemali vôbec konzumovať alkohol. Pitie zvyšuje riziko infikovania sa, ľudia sú menej pozorní pri dodržiavaní zásad bezpečnej ochrany a majú väčšie riziko ťažších priebehov. A ak pijú a sú infikovaní, majú aj väčšie riziko úmrtia. Riešiť, či a ako piť počas vianočného obdobia a na Silvestra, bude možno aktuálne o rok.

Ako na taký šok reaguje naša pečeň? Je pre ňu takéto nárazové pitie veľkého množstva alkoholu nebezpečné?

Okrem akútnej intoxikácie alkoholom, keď ho pečeň pri nárazovom nadmernom pití nestíha odbúravať a môže bezprostredne ohroziť človeka na živote, hrozí aj poškodenie imunity, kde pečeň hrá dôležitú úlohu, a tým je väčšie riziko ťažšieho priebehu pri ochorení COVID-19 a vyššie riziko úmrtia nie priamo na otravu, ale na covid.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane: Alkohol pandémiu ani depresiu nevyrieši  »