Zmizol vám pes, kôň či iné domáce zviera? 5 tipov, ako sa vám ho podarí nájsť
10. 2. 2025, 11:19

Zdroj: Bardejovská televízia TV Kanál
Strata domáceho zvieraťa je vždy stresujúca. Ak máte podozrenie, že vám zviera ukradli, je dôležité konať rýchlo. Poradíme vám, ako postupovať krok za krokom, aby ste zvýšili šance na nájdenie vášho zvieraťa, a to nielen na Slovensku, ale aj v susedných krajinách. Ako využiť online platformy a prečo je dôležité spolupracovať s políciou a organizáciami na ochranu zvierat.
Zdroj: Sloboda zvierat
Zdroj: František Iván
Zdroj: Reba Spike on Unsplash
Galéria k článku
Či už sa váš pes, mačka, kôň alebo iné zviera stratilo, alebo máte podozrenie, že bolo ukradnuté, je dôležité konať rýchlo a efektívne Na Slovensku sa v posledných rokoch zvýšil počet prípadov, keď zmizli domáce zvieratá, najmä psy a kone.
Krádeže sú častejšie, najmä v prípade zvierat, ktoré sú atraktívne pre nelegálny predaj alebo využitie na nelegálne účely. Nie všetky prípady sa podarí objasniť, pretože nie každý prípad je nahlásený polícii, a mnohokrát sa zvieratá nájdu až po dlhšom čase. Úspešnosť v dohľadaní ukradnutých zvierat sa pohybuje okolo 30 až 40 %.
Zdroj: Roman Hanc
Na snímke útulok pre psíkov v Michalovciach - mestskej časti Močarany v piatok 10. januára 2025. FOTO TASR - Roman Hanc
Koho treba kontaktovať?
Prvým krokom je nahlásiť stratu zvieraťa polícii. V prípade, že máte podozrenie na krádež, je dôležité, aby bola udalosť zdokumentovaná a aby ste mali oficiálny záznam.
Kontaktovať môžete aj okolité útulky, či vášho psa už niekto nepriviezol tam, v domnienke, že je zatúlaný. „V prvom rade však treba robiť všetko pre to, aby k takýmto situáciám nedochádzalo,“ pripomína MVDr. Martina Soboličová, veterinárka zo Slobody zvierat. „Mnohé krádeže sa však stavajú po rozchode - kedy si psa vezme jeden z partnerov bez toho, aby našli riešenie pre spoločnú starostlivosť,“ vysvetľuje Sloboda zvierat situácie z praxe.
Zdroj: Sloboda zvierat
MVDr. Soboličová pracuje pre Slobodou zvierat, s prípadmi stratených, či ukradnutých zvierat, má skúsenosti
Treba kontaktovať svojho veterinára, ktorý skontroluje údaje pri čipe a môže zapísať informáciu o strate, či odcudzení zvieraťa do centrálneho registra spoločenských zvierat, čím sa zabráni možnosti preregistrovať čip na nového majiteľa.
Vytvorte a zdieľajte inzeráty
Vytvorte inzeráty s detailnými informáciami o zvierati – vrátane fotografie, popisu, dátumu a miesta straty, a kontaktu. Zdieľajte tieto inzeráty na sociálnych sieťach, v miestnych skupinách, veterinárnych klinikách a iných miestach, kde by mohli byť užitočné. „V niektorých prípadoch sa jedná o žiadané plemeno psa, ktoré sa dá rýchlo predať a finančne si tak môže niekto prilepšiť,“ vysvetľuje MVDr. Martina Soboličová, ktorá tiež upozorńuje, že stále nachádzajú veľa psov bez čipu a aktuálnych údajov, čo zjednodušuje prepísanie majiteľa.
Zdroj: iva, Nový Čas
Erich Šašinka so sučkou Natua bol na Ukrajine na dovolenke. Na hranici aj vďaka potrebným dokladom a čipu pod kožou psíka problémy nemal.
Sledujte inzerciu v susedných krajinách. V prípade, že si myslíte, že vaše zviera mohlo prekročiť hranice, nezabudnite sledovať aj predajné stránky a skupiny v susedných krajinách. Zviera môže byť predané alebo inzerované na miestnych platformách. „Existujú už aj občianske iniciatívy, ktoré pomáhajú pri hľadaní stratených psov dronom. Psi detektív zatiaľ aktívne pracuje iba v Čechách,“ dodáva veterinárka zo Slobody zvierat.
Čo treba sledovať, sa dozviete na druhej strane >>>
Strana
1/2