Donedávna sa pacienti s ťažkým pľúcnym emfizémom s deficitom alfa1-antitrypsínu liečili liekom Respreeza a poisťovne ho bez problémov uhrádzali na základe individuálnej žiadosti lekára pre konkrétnych pacientov. Ako v článku informovali Zdravotnícke noviny - od 1. februára však liečivo na žiadosť výrobcu zaradili do zoznamu kategorizovaných liekov a liečba sa stala pre pacientov nedostupnou.

Ministerstvo určilo maximálnu výšku úhrady poisťovne na 207,67 eura, zatiaľ čo cena sa stanovila na 295,24 eura na 1000 mg. Pre pacienta to znamenalo doplatok 87,57 eura za balenie (1000 mg), pričom odporúčaná dávka je 60 mg na kilogram telesnej hmotnosti. Pre šesťdesiat kilogramového pacienta, ktorý potrebuje liečbu každý týždeň, by doplatok predstavoval neuveriteľných 1 400 eur mesačne, čo je suma nedostupná pre väčšinu Slovákov.

Najhoršie na celej situácii je, že liek nemá žiadnu alternatívu. Bez neho pacientom hrozí ubúdanie pľúcneho tkaniva, pokles celkovej vitálnej funkcie i kapacity pľúc. Na Slovensku však ide o jediný dostupný liek na ťažký pľúcny emfyzém ako aj o jediný liek v danej referenčnej skupine, čo potvrdili odborníci z medicínskej praxe, Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ale aj Všeobecná zdravotná poisťovňa. „Postoj ministerstva zdravotníctva, ktoré kategorizáciou zaviedlo doplatok na jediný substitučný liek v danej skupine, je medicínsky nepochopiteľný a sociálne neprípustný,“ povedal pre Zdravotnícke noviny autor limitu spoluúčasti Viliam Novotný.

Respreeza je jediný dostupný liek na ťažký pľúcny emfyzém ako aj jediný liek v danej referenčnej skupine.
Respreeza je jediný dostupný liek na ťažký pľúcny emfyzém ako aj jediný liek v danej referenčnej skupine.
Zdroj: irishexaminer.com

Ministerstvo sa bráni tým, že držiteľ rozhodnutia o registrácii lieku podal do kategorizácie žiadosť s inou cenou, akú poskytoval zdravotným poisťovniam, keď bol liek uhrádzaný na výnimku. Výrobca však o stiahnutí lieku z kategorizácie neuvažuje a cenu stanovil s ohľadom na viacero faktorov.

V minulom roku pritom Všeobecná zdravotná poisťovňa schválila úhradu len štyrom poistencom a na Slovensku túto liečbu celkovo doteraz podávali len desiatim pacientom. Od februára ju už neužíva nikto. Možnosťou pre pacienta je využitie inštitútu limitu spoluúčasti a na preklenutie obdobia by mal podať žiadosť na odsúhlasenie úhrady doplatku poistenca za liek.

Pľúcny emfyzém je získané alebo vrodené ochorenie pľúc spojené s chronickou obštrukčnou chorobou. Podľa dĺžky vzniku a rozvoja choroby môže byť akútne alebo chronické. Môže postihovať jednu alebo obe strany pľúc. V dôsledku nenávratnej deštrukcie pľúcneho tkaniva je toto ochorenie veľmi nebezpečné a smrteľné, pričom jedinou skutočnou liečbou je náhrada a transplantácia celých pľúc. Veľmi často dochádza aj ku komplikáciam, najmä pneumotoraxu.

Prečítajte si tiež: