Rodičia detí do 3 rokov, ktorí popri rodičovskej dovolenke aj pracujú, majú na výber. Buď poberajú rodičovský príspevok, alebo príspevok na starostlivosť o dieťa. Výška rodičovského bola do konca roka 220,70 eura, príspevok na starostlivosť bol 280 eur. Tento rozdiel mal byť motiváciou, aby mamičky išli skôr do práce a siahli namiesto „rodičáku“ po tomto príspevku.

 

Aj štát mal záujem, aby si rodičia radšej vybrali príspevok na starostlivosť, keďže ten je vyplácaný z eurofondov. Od januára sa však situácia mení. Kým príspevok na starotlivosť ostáva nezmenený 280 eur, rodičovský pre mamičky, ktoré predtým poberali materské, stúpne až na 370 eur. Voľba pre rodičov je teda jednoznačná.

Rodičovský príspevok bude od januára vyšší ako príspevok na starostlivosť o dieťa.
Rodičovský príspevok bude od januára vyšší ako príspevok na starostlivosť o dieťa.
Zdroj: Shutterstock

Ak doteraz poberali príspevok na starostlivosť, po novom by mali požiadať o rodičovský príspevok, vďaka čomu si polepšia až o 90 eur mesačne. Čo treba urobiť? Rodič musí zájsť osobne do pobočky úradu práce a najskôr požiadať o odňatie príspevku na starostlivosť. „Ak chce klient prejsť z poberania príspevku na starostlivosť o dieťa na rodičovský príspevok, musí na úrade práce požiadať o odňatie príspevku na starostlivosť a zároveň požiadať o rodičovský príspevok,“ vysvetlila hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Jana Lukáčová.

Ak ste ešte o zmenu nepožiadali, čas máte do konca januára. „Keďže zvýšený rodičovský príspevok sa bude prvýkrát vyplácať vo februári 2020,“ ozrejmila Lukáčová. Zmena sa neoplatí rodičom, ktorí nepoberali materské. Rodičovský príspevok sa pre nich zvyšuje na 270 eur, čo je o 10 eur menej ako výška príspevku na starostlivosť.

Kto má nárok >>