Zmena, ktorá nás od apríla čaká, je mätúca hneď v niekoľkých smeroch. Jasné však je, že pojem rýchlostná cesta sa definitívne končí. „Dôjde k upusteniu od používania pojmu ,rýchlostná cesta´ v pravidlách cestnej premávky a namiesto toho sa znovu zavedie ,cesta pre motorové vozidlá´,“ vysvetlila Lucia Kirinovičová z tlačového odboru ministerstva vnútra.

Tento pojem bude označovať úseky ciest, na ktoré budú mať zakázaný prístup pomalé vozidlá ako traktory, bicykle či mopedy. Dopravná značka označujúca nové cesty pre motorové vozidlá bude obdobou súčasnej značky rýchlostných ciest – biely symbol motorového vozidla spredu na modrom pozadí. Budú však pre ňu platiť iné pravidlá ako pre terajšie rýchlostné cesty. Podľa dopravného analytika najvýznamnejšou zmenou je, že šoféri na ceste označenej touto značkou nebudú môcť jazdiť 130 km/h. „Po týchto cestách sa bude jazdiť tak ako po každej inej ceste mimo mesta, a teda len 90 km/h,“ upozornil odborník Jozef Drahovský, ktorý v parlamentných voľbách kandiduje za SaS.

Ministerstvo vnútra však tvrdí, že rýchlosť sa znižovať nebude. Vyriešiť to chce tak, že súčasné značky bieleho vozidla na modrom pozadí vymení za zelené značky diaľnic, ktoré budú dovoľovať 130-ku. „Čiže aby ostala zachovaná v súčasnosti platná najvyššia dovolená rýchlosť, bude potrebné označiť tie úseky rýchlostných ciest, na ktoré má vplyv táto zmena, značkou Diaľnica, čo je možné už od roku 2014, tak ako je to na R2 medzi Zvolenom a Kriváňom,“ reagovala Kirinovičová.

Háčikom však je, že štát musí preznačenie stihnúť do 1. apríla tohto roka, inak sa rýchlosť zníži.

Stihnú značky vymeniť? »»