Hoci sú železnice v poslednom období terčom posmechu pre horiace či pretrhnuté rušne, ich zamestnanci sa na platy sťažovať nemôžu. Za posledných 6 rokov narástli priemerné mzdy železničiarov o takmer 400 eur. V roku 2018 videli zamestnanci na výplatnej páske v priemere 1 117,64 €. „Uplynulý rok rástli mzdy najrýchlejšie v prevádzkových profesiách rušňovodič, vlakvedúci, vozmajster a na údržbe v robotníckych profesiách elektromechanik, zámočník a mechanik elektronických zariadení," uviedol hovorca Tomáš Kováč.

Priemerná mzda rušňovodičov dosiahla vlani 1 350 €. „Pokračujúci niekoľkoročný rast reálnych miezd zamestnancov je jedným z výsledkov transformácie ZSSK, ktorá sa prejavuje vo zvýšenej efektivite prác, keď s rovnakým počtom ľudí dokážeme prevádzkovať viac vlakov a voziť viac ľudí, ale aj vo vyšších platoch,“ vysvetľuje podpredseda predstavenstva Patrik Horný.

Anketa
Išli by ste pracovať k železničiarom?
  • 62%
  • 27%
  • 11%

Okrem zaujímavého platu láka ZSSK aj na nefinančné benefity ako zvýhodnené cestovanie vlakmi po Slovensku a Česku pre zamestnancov aj rodinných príslušníkov, či rekondičné pobyty.

Ako bonus firma ponúka skrátený pracovný režim. „Až 1 864 zamestnancov má 37,5-hodinový pracovný týždeň so započítaním prestávky na obed (teda 35 hodín) a 2 832 zamestnancov má 36-hodinový pracovný týždeň so započítaním prestávky (teda 33,5 hodín týždenne)," informoval Kováč.

Aktuálne v spoločnosti pracuje takmer 6-tisíc zamestnancov, čo ju radí medzi jedného z najväčších zamestnávateľov na Slovensku.