Od začiatku roka ku koncu minulého týždňa zistili v Bratislave až 132 chorých na žltačku typu A, čo je najviac za posledných 14 rokov! Podľa hygienikov sa vírus hepatitídy opakuje v štvor- až sedemročných cykloch, pričom najčastejšie ohrozuje deti a mladých ľudí. V Košickom kraji diagnostikovali v rovnakom období až 164 ľudí nakazených týmto typom hepatitídy, v Banskobystrickom kraji ich bolo 90.

Hygienici potvrdili aj štyri ochorenia na žltačku v troch bratislavských škôlkach a jednej vo Svätom Jure. „Až 90 percent infekcií u detí do 5 rokov prebieha bez príznakov, čiže rodičia si ochorenie vôbec nemusia všimnúť. U malých detí treba spozornieť, keď sa objavia príznaky ako horúčka a hnačka. U starších detí a dospievajúcich nápadne pribúda žlté sfarbenie slizníc, kože a očných bielok,“ upozornil hlavný hygienik Slovenska Ján Mikas.

Hepatitída ohrozuje pečeň
Hepatitída ohrozuje pečeň
Zdroj: profimedia

Dospelí by mali zvýšiť pozornosť, ak sa cítia malátni, unavení, bolí ich hlava a majú zvýšenú teplotu. Hoci ide o príznaky podobné chrípke, môžu signalizovať i žltačku typu A v prvých fázach. Ešte predtým, než infikovanému zožltnú bielka či koža, môžu sa tiež objaviť bolesti pod pravým rebrom. Vírus hepatitídy je nebezpečný najmä pre našu pečeň, hrozí nielen cirhóza, ale aj rakovina! Liečba niekedy trvá aj 5 týždňov.

Žltačka typu A sa prenáša „fekálno-orálnou cestou“: vírus, ktorý infikovaný človek vylúči stolicou, sa môže dostať na rôzne predmety, aj do jedla. „Prenáša sa najmä špinavými rukami, kontaminovanými potravinami či vodou,“ informuje Úrad verejného zdravotníctva. Číhať teda môže aj na nákupnom vozíku v supermarkete, na kľučkách, peniazoch, ktoré sú v obehu, a na mnohých ďalších veciach, ktoré všetci denne používame. Chrániť sa môžeme dôsledným dodržiavaním hygieny počas celého dňa. Najúčinnejšou prevenciou je však očkovanie.

Žltačka typu A

Prenos: Vodou alebo potravinami, ktoré sú znečistené fekáliami. Nedostatočnou osobnou hygienou.

Priebeh: Zvyčajne je mierny, príznaky odznievajú samy od seba. Zriedkavo môže spôsobiť vážne pečeňové ochorenie.

Žltačka typu B

Prenos: Krvou, pohlavným stykom. U narkomanov zdieľaním injekčnej striekačky.  Môže sa preniesť aj z matky na dieťa.

Priebeh:  Takmer 95 % ľudí získa po infikovaní celoživotnú imunitu. Pri chronickej infekcii hrozí cirhóza aj rakovina pečene.

Žltačka typu C

Prenos: Krvou, napríklad pri transfúzii. Zdieľaním injekčnej ihly. Kontaktom s nakazenou krvou alebo znečistenými nástrojmi.

Priebeh: Až 90 % chorých má chronickú infekciu. Počas 20 rokov sa u tretiny pacientov vyvíja cirhóza pečene, každý dvadsiaty má rakovinu pečene.

Naučte deti dôkladne si umyť ruky.
Naučte deti dôkladne si umyť ruky.
Zdroj: shutterstock

Spoľahlivá prevencia

Okrem zvýšenej osobnej hygieny si dávajte pozor aj na vodu a potraviny, ktoré skonzumujete.

  • Pite vždy len kvalitnú pitnú vodu.
  • Potraviny varte pri dostatočnej teplote.
  • Dajte sa zaočkovať. Očkovanie sa odporúča každému, najmä však rizikovým skupinám ľudí, ktorí žijú v horších hygienických podmienkach, napríklad v niektorých osadách.

Naozaj viete, ako sa umyť?

Ak chcete mať naozaj čisté ruky, len opláchnutie vodou nestačí. Pozrite sa, aký je správny postup.

  1. Mydlo si naneste na vlhké ruky, a to aj medzi prsty, nechty. Umyte si ruky z oboch strán.
  2. Umývanie od napenenia mydlom po prvé opláchnutie by malo trvať aspoň 20 sekúnd.
  3. Ruky po umytí dobre opláchnite pod teplou tečúcou vodou a osušte.
  4. Umývanie rúk má trvať asi 2 minúty.
  5. Samozrejmosťou je umyť si ruky pred jedlom, po použití WC, pred prípravou jedál aj po návrate domov. Odporúča sa to dokonca aj po každom zakašľaní či kýchnutí.