Ospevovaný liek z Kuby čelí vážnym podozreniam. Ešte pred dvomi rokmi ho na Slovensko doviezol bývalý minister zdravotníctva Tomáš Drucker ako jeden z tovarov, ktorým nám Kuba spláca dlh.


Už pri jeho uvedení do praxe sa ozývali pochybnosti zo strany opozície. Dovtedy ho neužívali v žiadnej krajine Európskej únie, ani USA. Tiež vraj neboli kompletne dokončené klinické skúšky.


Český minister zdravotníctva Miroslav Ludvík ho vtedy odmietol so slovami, že nebude z českých pacientov robiť pokusných králikov.


A najhoršie obavy sa mali potvrdiť. Jeden zo sto pacientov, na ktorých liek testovali, mal dať podnet na Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Po užití lieku mu mali diagnostikovať rakovinu prostaty. Na prípad ako prvý upozornil zdravotnícky portál mediweb.sk.


Pacient mal koncom roka 2017 podstúpiť liečbu kubánskym liekom Heberprot-P na diabetickú nohu. Ešte predtým bol na onkologické testy, ktoré vyšli negatívne. Liečba nohy nezabrala, no už v júni 2018 sa mali objaviť prvé príznaky problémov s prostatou, čo neskôr potvrdili aj ďalšie testy biopsiou.


„Štátny ústav pre kontrolu liečiv prijal dňa 2. januára 2019 podnet, v ktorom bolo nahlásené podozrenie na daný nežiaduci účinok a výzva na zastavenie klinického skúšania v súvislosti s liekom Heberprot-P,“ potvrdila hovorkyňa ústavu Magdaléna Jurkemíková.


ŠÚKL má na Slovensku na starosti registráciu a kontrolu liekov. Kubánsky liek však nešiel cez neho, riešilo si ho priamo ministerstvo zdravotníctva. „ŠÚKL nevydal registračné povolenie pre liek Heberprot-P, preto nedisponujeme informáciami o tomto lieku. Rovnako ani nezbierame a nevyhodnocujeme údaje o jeho použití,“ doplnila Jurkemíková.


Ako uviedlo ministerstvo zdravotníctva, liek prestali podávať koncom roka 2018. „Zahajujeme druhú fázu, ktorá je zameraná na vyhodnotenie účinnosti a bezpečnosti tejto liečby. Ministerstvo aktuálne výsledky liečby vyhodnocuje,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.


Ministerstvo tiež dodáva, že keď liek dovážali na Slovensko, v iných krajinách na svete ho už malo vyskúšať 100-tisíc pacientov. Momentálne podozrenia preverujú odborníci.