Žiadny zákaz nie je zadarmo a výnimkou nie je ani zákaz nedeľného predaja. Obchodníci počas zatvoreného dňa prichádzajú o nemalé príjmy a teraz sa im otvára možnosť, ako by si mohli ušlé zisky nárokovať od štátu.

Upozornil na to poslanec NR SR Radovan Kazda (SaS). „Zákazy od Úradu verejného zdravotníctva SR nie sú zadarmo. Každý deň spôsobujú nové náklady mnohým podnikateľom alebo rozpočtu verejnej správy,“ napísal v blogu.

Na obchodníkov, ktorí museli v nedeľu zatvoriť, by sa mohla vzťahovať pomoc, ktorú štát pôvodne plánoval použiť na iné účely. Ide o 200 miliónov eur na nájmy pre podnikateľov, ktorých prevádzky museli byť zatvorené pre koronavírus. Pomoc pred pár dňami odklepol parlament.

Podľa Kazdu nárok na tieto peniaze majú aj tí, ktorým hygienici zakázali nedeľný predaj. „Dotknutý nájomca formálne spĺňa nárok na dotáciu, lebo tú možno poskytnúť na úhradu nájomného za predmet nájmu, ktorého užívanie na dohodnutý účel bolo v súvislosti so zamedzením následkov šírenia COVID-19 opatreniami orgánov štátnej správy (v tomto prípade zo strany ÚVZ SR) znemožnené,“ hovorí.

Poslanec odhaduje sumu na 3 milióny eur za každú zatvorenú nedeľu, na ktorú by sa museli poskladať daňoví poplatníci. Kazda spolu s poslancami Ondrejom Dostálom (SaS) a Jánom Benčíkom (Za ľudí) sa v pondelok obrátil aj na hlavného hygienika, aby zrušil nedeľu ako sanitárny deň.

Ľudia majú byť s rodinami, no posielame ich dezinfikovať >>