Oba varianty majú svoje prednosti i nedostatky. Ak ostane zimný čas, ktorý je ten pôvodný, ráno bude skôr svetlo a večer bude bývať tma.

Ak by ostal letný, najmä v zime sa budeme budiť do tmy, ktorá potrvá aj pri odchode detí do školy či dospelých do zamestnania, ale večer bude dlhšie vidno. Obidve možnosti majú svojich zástancov. Všetko je to teda na rozhodnutí Bruselu.

ŠOK pre vašu peňaženku: Pozrite, o koľko vám elektrárne navýšia mesačnú faktúru!


Čo sa deje, ozrejmila slovenská europoslankyňa Anna Záborská (KDH). „Najväčšiu robotu máme za sebou. Tri roky sme v parlamente diskutovali, spolupracovali s organizáciami, ktoré sa tomu venovali v rôznych štátoch. Prijali sme uznesenie, ktoré mala Európska komisia prehodnotiť. Mysleli si, že je to len výmysel poslancov, a preto dali aj verejný dotazník,“uviedla europoslankyňa, ktorá je v pracovnej skupine za zrušenie striedania času.


Dotazník vyplnilo neuveriteľných 4,6 milióna Európanov a až 84 percent hlasovalo za zrušenie rôznych časov. Teraz by mala Európska komisia pripraviť zmenu súčasnej platnej smernice. „Dúfame, že sa všetko stihne do konca volebného obdobia. Potom by sa možno ešte v marci naposledy zmenil čas zo zimného na letný a uvidíme, či to už aj tak ostane,“prezradila.


Aj ďalší europoslanec Ivan Štefanec (KDH) spolu so Záborskou potvrdil, že pracovná skupina naschvál neotvárala otázku, ktorý čas je lepší a mal by ostať. „Podstatné bolo, aby sme dosiahli zrušenie striedania časov. Nechceli sme trieštiť debatu na to, či ostane zimný, alebo letný,“vysvetlila Záborská.

TOTO vám zdvihne tlak: Pošta opäť zvyšuje ceny za listy aj balíky!

„Je mi jedno, ktorý čas ostane. Striedanie však už nemá význam vzhľadom na pôvodný zámer energetických úspor. Skôr vidíme negatívne následky na zdraví ľudí - keď sa evidentne zvýšil počet infarktov a dopravných nehôd, najmä vždy v prvých dňoch po zmene času,“ vysvetlil Ivan Štefanec. Aj on je v rovnakej pracovnej skupine ako Záborská.


Podľa výsledkov prieskumov - aj toho nášho, na Facebooku denníka Plus JEDEN DEŇ - je väčšina ľudí za zachovanie letného času. Podľa vyjadrenia predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera sa to vraj dalo tušiť. K tejto možnosti sa prikláňa aj on.


Nie všetci majú rovnaký názor. „Čas, ktorý vždy platil a je stanovený podľa slnka, je zimný čas. Nebránim sa však, ak bude väčšina za a odhlasuje letný čas,“ povedala Záborská.

VIDEO Šialený kúsok vodiča v Bratislave: Naozaj si myslel, že cez TOTO prejde? Odborník sa chytá za hlavu!


Proti zimnému času sa ostro postavil aj europoslanec Józef Nagy (Most-Híd). „Nepodporím rušenie letného času, lebo Slováci na tom oveľa viac stratia, ako získajú,“ vyjadril sa pre aktuality.sk. „Vďaka letnému času nám slnko svieti 180 dní v roku aj po 19. hodine. Bez letného času to budú iba tri mesiace a dni, keď slnko svieti po 20. hodine, by sme v našich končinách už nezažili vôbec,“ upozornil.


Všetko teda závisí od diskusie v europarlamente. „Procedurálne je to vedené tak, aby si jednotlivé krajiny mohli vybrať. Ale predpokladám, že rokovania budú smerovať k tomu, aby všetci mali jednotný čas. Časové pásma, samozrejme, ostanú,“ doplnila Záborská.


Fíni aj Poliaci už dokonca prijali zákon, že čas striedať nebudú. Teraz čakajú, ktorý si majú ponechať. Zariadiť sa chcú podľa rozhodnutia ostatných krajín EÚ. Nás čaká najbližšie čaká posun času o hodinu dozadu v posledný októbrový víkend.

Prečítajte si tiež:

Preferujete ponechanie zimného alebo letného času? Napíšte nám do diskusie!