Minimálna mzda je od januára tohto roka 520 eur, keď stúpla zo sumy 480 eur v roku 2018. Vládna strana Smer-SD chce presadiť, aby už od budúceho roka na Slovensku nikto nezarobil menej ako 600 eur. „Chceme ponúknuť sociálnym partnerom aby sa minimálna mzda na budúci rok zvýšila na 600 eur. Dosiahla by už tak približne úroveň 60 % priemernej mzdy, ktorú odporúča Medzinárodná organizácia práce," napísal poslanec Smeru-SD Erik Tomáš na sociálnej sieti.

Proti každoročnému zvyšovaniu minimálnej mzdy je väčšina zamestnávateľov aj odborníkov. Exminister práce a poslanec parlamentu Jozef Mihál dlhodobo kritizuje, že zamestnanec na tom profituje len minimálne. Naopak na raste minimálnej mzdy získava hlavne štát v podobe vyšších daní a odvodov z týchto miezd.

Anketa
Mala by sa minimálna mzda zvyšovať?
  • 81%
  • 19%

Ďalším sociálnym opatrením z dielne Smeru má byť podľa Tomáša to, že vianočný príspevok pre penzistov sa zmení na 13. dôchodok. Minister práce Ján Richter už skôr avizoval, že vianočný príspevok by mal byť v tomto roku dvojnásobný, namiesto doterajšej maximálnej výšky príspevku 100 eur to má byť 200 eur k dôchodku. V prípade 13. dôchodkov by bola táto suma ešte vyššia. „Samozrejme všetko platí za predpokladu, že sa výrazne nezhoršia dobré ekonomické parametre krajiny," doplnil Tomáš.

Mohlo by vás zaujímať: