Slovensko prechádza od pondelka 10. 5. do ružovej fázy covid automatu. Opatrenia pre ružovú farbu, teda prvý stupeň varovania, však nebudú platiť pre celú krajinu, ale podľa toho, v akej farbe sú jednotlivé okresy. Dva okresy – Považská Bystrica a Myjava – zostávajú v bordovej farbe, v červenej je 33 okresov a v ružovej 44. 

V akej farbe je váš okres? Novú mapu a opatrenia od 10. mája si pozrite >>V GALÉRII<<

Kým v bordových okresoch naďalej platí zákaz vychádzania aj počas dňa, v červených a ružových už len po 21.00 h. V bordových regiónoch tiež potrebujete test nie starší ako 7 dní napríklad do práce alebo keď si idete sadnúť na terasu reštaurácie.

V červených a ružových okresoch vám treba test už len po 21.00 h, ak sa presúvate napríklad do/z práce. Na rozdiel od bordových okresov je povolené stretávať sa s ľuďmi z iných domácností.

V ružových okresoch sa už môžu otvoriť všetky ročníky stredných škôl. V červených a bordových okresoch môžu byť ďalej otvorené len posledné ročníky. Neznamená to, že od pondelka sa automaticky otvoria všetky stredné školy v ružových okresoch. Pre informáciu je najlepšie do konkrétnej školy zavolať alebo napísať. Stredoškoláci sú doma od vlani 12. októbra.

V obchodoch sa od tohto týždňa končia hodiny vyhradené pre seniorov. „Od 9. mája 2021 sa rušia vyhradené hodiny pre seniorov, ťažko zdravotne postihnutých a ich sprievodcov,“ potvrdila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

Čítajte na ďalšej strane: Čo ďalšie sa uvoľňuje >>