Šesť mŕtvych a viac ako 450 nakazených v nemocniciach. Počty tých, ktorí sa po fajčení elektronickej cigarety dostali do nemocnice, prudko rastú, píše CNN. Americké úrady prípady zatiaľ prešetrujú, ale všetky majú niečo spoločné - ide o mladých ľudí, ktorí sa nakazili vapingom, teda inhalovaním pary z e-cigarety.

 


Všetci chorí vykazovali rovnaké príznaky ako kašľanie, dýchavičnosť, únavu a niektorí vracali alebo mali hnačku. V mnohých z týchto prípadov postihnutí ľudia nahlásili, že pomocou e-cigariet inahlovali THC. Ide o psychoaktívnu látku obsiahnutú v marihuane. Podľa portálu BBC sa dajú zohnať na čiernom trhu, ale aj v niektorých amerických štátoch.


Slávo (52) fajčil od mladosti, klasické tabakové cigarety vymenil za elektronické pred siedmimi rokmi. „Úplne sa mi zlepšil zdravotný stav, vôbec nekašlem, neškriabe ma v hrdle a nezapácha to,“ pochvaľuje si. Podľa neho sú príčinou týchto prípadov práve náplne. „Ak zháňali THC na čiernom trhu, bohvie čo to mohlo obsahovať,“myslí si.

Slávovi (52) sa zdravie zlepšilo po tom, čo z klasických tabakových cigariet prešiel na elektronické, tvrdí.
Slávovi (52) sa zdravie zlepšilo po tom, čo z klasických tabakových cigariet prešiel na elektronické, tvrdí.
Zdroj: PALO_BARTONEK


Podľa amerických úradov sa do náplní s THC často pridáva acetát vitamínu E, čo je olej, ktorý je veľmi nebezpečné inahlovať. Zatiaľ je však všetko v štádiu vyšetrovania.„Nie je jasné, či majú tieto prípady spoločnú príčinu alebo či ide o rôzne choroby s podobným výskytom,“uviedla Ileana Arias z Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb.


„Je čas, aby ste prestali vapovať. Ak vy alebo vaši drahí vapujete, prosím, prestaňte,“uviedol v prehlásení doktor Lee Norman z úradu zdravotníctva v Kansase, kde umrela zatiaľ posledná, šiesta obeť.


V Európe sa doteraz podobné prípady neobjavili. Tekutú náplne s obsahom THC sú u nás zakázané. Ostatné náplne na trhu musia hlásiť údaje o zložení európskym úradom. „Predaj a užívanie elektronických cigariet je legálne aj z pohľadu európskeho práva. Nedá sa okamžite zabrániť tomu, aby sa alternatívne produkty objavili na trhu. Chce to dlhodobé skúmania a následne je možné pristúpiť k návrhom regulačných opatrení,“ uvádza Dáša Račková z Úradu verejného zdravotníctva.


Pneumologička Marianna Šeligová hovorí, že elektronické cigarety síce čiastočne tlmia pôsobeniu horúceho dymu na dýchacie cesty, avšak niktorín je do tela dodávaný v čistejšej forme. „Závislosť na ňom teda vzniká oveľa jednoduchšie a rýchlejšie,“ uviedla. Výraznejšie sa to môže prejaviť vzostupom tlaku a zúžením ciev. „Fajčiar takýchto cigariet má vyššie riziko akútnych kardiovaskulárnych príhod ako napríklad srdcový infarkt, cievna mozgová príhoda, hypertenzná kríza a podobne,“povedala Šeligová.


Upozorňuje, že elektronické cigarety zatiaľ nie sú dostatočne preskúmané. „Tak ako výskum tabakového dymu trval viac rokov, tak aj analýza a zhodnotenie nových systémov bude trvať nejakú dobu a presné zloženie a definitívne pôsobenie sa dozvieme v budúcnosti,“dodala.

Prečítajte si tiež:

Fajčíte aj vy takéto cigarety? Napíšte nám do diskusie pod článkom!