Podľa floristky Jaroslavy Bálintovej je farbou tohto roka koralová. „Na vianočný svietnik to nie je práve typická farba, ale in sú aj všetky jemné pastelové farby a z nich sa dajú vytvoriť naozaj krásne a originálne dekorácie tón v tóne alebo pridať ich ku koralovým sviečkam,“ vysvetľuje Bálintová s tým, že hitom týchto Vianoc sú jednoznačne škriatkovia. Stačí, keď jedného posadíte na váš adventný svietnik a všetko bude, ako má byť. Nehovoriac o tom, akú radosť z nich budú mať deti.

Veniec so štyrmi sviečkami reprezentuje štyri týždne adventu. Obľúbený je však aj svietnik s jednou veľkou sviečkou. Platí tiež, že dnes už vianočný svietnik nemusí mať tradičný okrúhly tvar, sviečky môžu byť aj  v jednom rade alebo umiestnené asymetricky. Využite vlastné nápady a nebojte sa vytvoriť si dekoráciu, ktorá bude blízka vášmu srdcu a vnímaniu Vianoc!

Takýto efektný svietnik si môžete spraviť z toho, čo máte doma-
Takýto efektný svietnik si môžete spraviť z toho, čo máte doma-
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

Ako ozdoby sa hodia šišky, orechy alebo semienka, ktoré sú symbolom života a tiež pekne voňajú. Ak nemáte vhodné sviečky alebo sa vám nepáči tohtoročný trend koralovej farby, pokojne zvoľte tradičnú červenú, zlatú či striebornú a dolaďte len detaily. A nezabudnite na škriatka. Inšpirovať sa môžete aj v histórii. „Tradičnou ozdobou adventného venca našich predkov bolo ihličie ako symbol života,“ hovorí Lenka Pobiecká Danišová, ktorá vedie Centrum tradičnej kultúry v Bolerázi. Podľa nej sa k ihličiu vždy pridávalo to, čo bolo doma. Teda orechy, šišky, neskôr aj perníčky a rôzne predmety zo slamy, ktoré symbolizujú prosperitu. „U nás to boli napríklad slamené jabĺčka,“ dopĺňa odborníčka.

Urobiť si vlastný originálny svietnik vôbec nemusí byť zložité. Ako základ môžete použiť môžete aj rôzne nádoby a dekorácie, ktoré máte doma. Ponúkame vám niekoľko tipov na netradičné svietniky, ktoré urobíte za pár minút.

Tipy na svietnik LAST MINUTE:

Pohárový svietnik - Zoberte 4 rovnaké poháre, naplňte ich do polovice korálkami a do nich vsaďte sviečky. To isté sa dá urobiť aj v jednom veľkom pohári či peknej čaši. Pri dekorácii sa fantázii medze nekladú.

.
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

Na dreve - Zabite do drevenej doštičky zospodu 4 klince a na ne napichnite hrubšie sviečky. Okolo nich nadekorujte vetvičky, šišky, a orechy.

.
.
Zdroj: Matej Kalina

Tácka ako základ - Položte na peknú tácku, okrúhlu alebo obdĺžnikovú 4 sviečky a okolo nich poukladajte vianočné gule tón v tóne alebo čečinu a tú ozdobte hviezdičkami či vločkami.

.
Zdroj: archív

Vínový svietnik – Otočte vínový pohár na stopke naopak a na jeho podstavec položte malú čajovú sviečku. Dekoráciu vo forme čečiny či škriatka vložtedo brucha pohára. Tie poháre môžu byť aj štyri, alebo koľko sa vám hodí.

.
.
Zdroj: archív

Šálkový svietnik: nasypte do väčšej peknej šálky oriešky a do nich zasuňte útku vysokú sviecu.

.
Zdroj: internet

Zasadené sviečky: „Zasaďte“ jednu alebo 4 vyššie sviečky do pekného kvetináča a ozdobte čečinou.

.
Zdroj: internet

Advent 2019

Advent sa začína prvou adventnou nedeľou, ktorá môže pripadnúť na ktorýkoľvek deň medzi 27. novembrom a 3. decembrom, tento deň je zároveň začiatkom cirkevného roka. Toto obdobie môže trvať 22 až 28 dní a končí sa po západe slnka na Štedrý deň. 

  • 1. adventná nedeľa: 1. december 2019
  • 2. adventná nedeľa: 8. december 2019
  • 3. adventná nedeľa: 15. december 2019
  • 4. adventná nedeľa: 22. december 2019