Cesty druhých tried tvoria na Slovensku asi pätinu cestnej siete, je ich približne 3 6000 km. Za jazdu po nich neplatíme. Po novom to už samozrejmosťou byť nemusí. Mýto sa má začať platiť za stovky nových komunikácií. Prvých 250 kilometrov z nich majú spoplatniť pre nákladnú dopravu najskôr v Trnavskom kraji. Informovali o tom Hospodárske noviny.

Výber lokality nie je náhodný. Keďže ide o kraj hneď vedľa Bratislavského, končí tu veľká časť tranzitnej dopravy a niektorí dopravcovia si cestu často skracujú a zlacňujú práve po nespoplatnených cestách.  Tie však nie sú na podobnú záťaž nákladiakov stavané a rýchlo sa ničia. Emisie, hluk a otrasy sa zase nepáčia obyvateľom, a preto kraj už koncom minulého roka požiadal ministerstvo dopravy, aby zakročilo. 

Pilotný projekt spoplatnenia tu má byť podľa informácií Hospodárskych novín spustený v januári. Podľa oficiálneho stanoviska úradov to ešte nie je definitívne. „Národná diaľničná spoločnosť v spolupráci s ministerstvami dopravy a financií a so samosprávnymi krajmi prehodnocuje a analyzuje možnosti mýtneho systému aj na cestách II. triedy,“uviedla hovorkyňa diaľničiarov Eva Žgravčáková.

Na úvod by sa zmena mala dotknúť viacerých kritických trás v okresoch Dunajská Streda a Galanta. Má ísť konkrétne o 142 kilometrov ciest druhej triedy, súbežných s cestou prvej triedy a ďalších 107 kilometrov ciest. Povinnosť zaplatiť mýto bude platiť pre všetky nákladné autá, ktoré po nich tranzitujú. Výnimkou by mali byť firmy, ktoré ich využívajú v rámci regiónu. Tie by ich mali mať aj naďalej bez poplatku.

Peniaze, ktoré štát takouto formou vyberie, by mail ísť do vrecka samosprávnych krajov a mali by byť ďalej použité na rozvoj a najmä údržbu ciest zničených kamiónmi.

Zmena sa zrejme nezaobíde bez protestov. Po odštartovaní projektu v okolí Trnavy by sa neskôr mohli pridať aj ďalšie kraje. Ozvala sa už aj košická župa, ktorá by v budúcnosti chcela spoplatniť cestu od Spišských Vlách po Spišskú Novú Ves alebo cestu od Michaloviec po Sobrance okolo Zemplínskej Šíravy.

Mohlo by vás zaujímať: