A vieme si predstaviť aj ďalší dôvod, ktorý vás od pobytu vonku odrádza, konkrétne, je ním chlad. Avšak zanevrieť na svoje koníčky len kvôli spomenutým dôvodom by bola veľká škoda. V zime ich totiž zažijete z úplne inej perspektívy.

Lenivosť premôžete jednoducho tak, že vstanete z kresla spred televízora a začnete sa hýbať. Hravo si poradíte aj s chladom! V záujme zachovania zdravia a života, ale aj aby ste pociťovali radosť pri vykonávaní uvedených aktivít, vám odporúčame držať sa nasledujúcich rád:

1. Vrstvite oblečenie!

Či sa vyberiete na rybolov alebo prevetrať motorku, prvou vrstvou vášho odevu by malo byť kvalitné termoprádlo. Funkčná spodná bielizeň odvedie od vášho tela vlhkosť a tým udržuje pokožku suchú. Suchá pokožka znižuje pravdepodobnosť nachladnutia. Must have je termo tričko s dlhým rukávom, dlhé termo spodky, a keďže zima ide od nôh resp. chodidiel, tak aj pohodlné termo ponožky. Náš tip: Cez zimu zvykne človek pribrať, preto si dlhšie nenosené tričká a nohavice vyskúšajte. Príliš tesná alebo voľná termobielizeň stráca na svojej funkčnosti.

Ak si porovnáme materiály, z ktorých býva termoprádlo vyrobené, prírodná merino vlna hreje, aj keď je vlhká. Toto platí aj o syntetických materiáloch, akurát tie uschnú rýchlejšie. Pridaním nano striebra do nich sa darí eliminovať i také nedostatky, ako je zápach a množenie sa baktérií. Na materiáloch veľmi záleží, pretože termobielizeň nosíte priamo na tele, a látka vám skrátka musí byť na dotyk príjemná.

Druhá vrstva by mala spolupracovať s prvou, a teda odvádzať telesnú vlhkosť do vyššej vrstvy, no zároveň telom vyprodukované teplo udržať dnu. Fleecová mikina Under armour je na tento účel priam ideálna.

Úlohou tretej vrstvy je prepustiť telesnú vlhkosť (nie teplo!) ďalej do okolia, zabrániť prenikaniu vonkajšieho chladu k telu a ochrániť vás pred dažďom a vetrom. U rybárov môže byť treťou vrstvou opäť nejaký originálny kúsok z kolekcie Under Armour ColdGear® určenej na zimu, hlavne nech poriadne zahreje a odoláva vode. Motorkárske bundy by zas mali obsahovať bezpečnostné komponenty ako napr. reflexné prvky, chrániče ramien a lakťov či penovú výstuhu chrbta.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Dreamstime

2. Výbavu, štýl a starostlivosť prispôsobte ročnému obdobiu!

Lovenie rýb, a taktiež jazda na motorke má v zime svoje špecifiká. Na zimnú rybačku si so sebou zoberte bežné rybárske potreby, ale ak chcete mať úspech, použite krmivo a nástrahy určené do studenej vody. Lov prívlačou je povolený do konca januára a lov na dierkach len na súkromných jazerách. V druhom prípade potrebujete špeciálny krátky prút, malý navijak a menej nápadný, tenší vlasec s veľkou nosnosťou.

Čo sa týka motorky, v zime ju treba dlhšie zahriať najskôr na mieste a potom pomalou jazdou. Celkovo jazdite na motorke pomalšie a ostražitejšie, jednak kvôli snehu, ľadu, neočakávaným námrazám, početnejším výtlkom či dieram na ceste a samotným posypom, jednak kvôli zníženej priľnavosti pneumatík. Od áut si nechávajte väčšie odstupy, aby ste stihli včas zabrzdiť a v zákrutách robte menšie náklony. Odporúča sa držať viac k stredu vozovky, akurát v prípade poľadovice je lepšie ísť po kraji, kde je viac snehu. Ak sa dá, nočným jazdám sa vyhnite úplne.

V zime sa motorka jazdením a parkovaním vonku opotrebuje oveľa skôr ako počas teplejších mesiacov roka, a preto by sme jej mali venovať zvýšenú pozornosť. Starostlivosť o motorku spočíva v pravidelnej predzimnej kontrole, ale aj v tom, že jej zabezpečíte vhodné parkovanie. Ak nemáte možnosť parkovať v klasickej garáži, výbornou alternatívou je garáž pre motorku v podobe uzamykateľného boxu Rossier. Čím vás motobox príjemne prekvapí? Jednoznačne nadčasovým dizajnom, no najmä úrovňou ochrany, ktorú dokáže motocyklu poskytnúť. Pravdepodobnosť, že sa motorka poškodí a znehodnotí pádom cencúľov zo striech je v zime vysoká. Myslíte, že cez odolný plast, ktorý bol použitý na výrobu Rossier, majú cencúle reálnu šancu preniknúť až k motorke? Konštrukcia tejto garáže je dostatočné robustná a pevná, aby zdolala aj silnejší nárazový vietor a uchránila vašu motorku pred lietajúcimi predmetmi. A neposlednou výhodou garážového boxu je ochrana motorky pred vandalizmom. Keďže vandali úradujú počas celého roka, motobox nie je len sezónna záležitosť a využijete ho aj mimo zimy.