Pred dvoma dňami sa na sociálnej sieti objavil zostrih videa z prvej schôdze obecného zastupiteľstva vo Fekišovciach. Malá dedinka, o ktorej doteraz takmer nik netušil, sa razom stala hitom internetu.


Môže za to direktívna starostka Miloslava Fedorová. Predstavte si svoju najhoršiu učiteľku, ktorej ste sa v škole vždy báli. Tak nejak totiž znovuzvolená starostka pristupuje k ostatným poslancom obecného zastupiteľstva. Slováci si zgustli a na sociálnej sieti okamžite kolovali vtipy o legendárnych Fekišovciach a ich šéfke.

Nemusí však ísť o ojedinelý prípad na Slovensku. Odborníci upozorňujú všetkých ľudí, aby sa proti takejto „drezúre“ ozvali. Vysvetľujú tiež, na čo starostka nemala právo a kedy išlo o hrubé porušenie zákona, ktoré sa môže diať aj vo vašej obci!

Pani starostke sa nepáčilo, že jej poslankyňa Harabinová tykala. Navrhla preto, aby si všetci vykali. Dlho to však nevydržalo.
Pani starostke sa nepáčilo, že jej poslankyňa Harabinová tykala. Navrhla preto, aby si všetci vykali. Dlho to však nevydržalo.
Zdroj: FB, Zomri

TAJNÉ? NIE!

Keď si starostka všimla, že rokovanie nakrúca niekto „nepovolaný“, namierila naňho prst a pohrozila: „A vy toto, čo tu bolo, neopovážte sa zverejniť, lebo vás dám na políciu a na súd. Jednoducho nesúhlasíme s tým, aby ste toto zverejňoval, čo tu bolo. Týmto vyhlasujem naše rokovanie za tajné,“ vyhrážala sa starostka.


Tento prešľap zákona jej odborníci vyčítajú azda najviac. „Za neprijateľné považujeme aj Vaše vyhrážanie, že v prípade zverejnenia záznamu z rokovania zastupiteľstva pristúpite k právnym krokom,“adresuje Transparency International Slovensko tvrdé slová starostke. Podľa ich slov znemožnením vyhotovovania a šírenia záznamu z verejného rokovania obecného zastupiteľstva dochádza k porušovaniu ústavného práva na slobodné prijímanie a rozširovanie informácií.

Pokiaľ nejde o neverejné zasadnutie (čo však musí byť odôvodnené), každý občan má právo zúčastniť sa na ňom.

ROVNOCENNÉ POSTAVENIE

Starostka vyzvala poslancov, aby spomedzi seba vybrali zapisovateľa. Zhodli sa, že ním bude inžinier Ostrožnický. Ich rozhodnutie však neprijala a urobila si podľa seba. K tomu pridala nezabudnuteľnú hlášku: „Ďoďo nevie písať na počítači!“

Zákon však nedáva starostovi právomoc zmeniť rozhodutie poslancov, tvrdí analytik Transparency International Slovakia Michal Piško pre sme.sk. Nútiť poslancov na vyhotoveniu zápisnice je nezmysel. Servis pre zastupiteľstvo robí obecný úrad a povinnosťou starostky je zápis zabezpečiť zamestnankyňou obce alebo aj externou osobou. 

JA ROZHODUJEM!

„Bolo mi povedané, že Fekišovce potrebujú starostu, ktorý má nadhľad a odstup. Takže budeme si odstup dodržiavať striktne. A na tom trvám. Jednoducho máte smolu...,“ vysvetlila piatim poslancom zastupiteľstva.

Pani starostka hneď prvú schôdzu viedla ako generál. Mnohí Slováci starostku Fekišoviec zas prirovnávajú k prísnej učiteľke an prvom stupni základnej školy. Nútiť poslancov vstávať, vykať si či spievať hymnu nepatrí k politickej kultúre. Starosta podľa zákona o obecnom zriadení nie je v žiadnom ohľade nadriadený poslancom a nemá právo viesť zasadnutie obecného zstupiteľstva z takejto pozície.

ÚČASŤ


Ostrá starostka poslancov viackrát vyhrešila, že nepotvrdili svoju účasť na zasadnutí. „Vyžadujem, aby ste to v budúcnosti striktne dodržiavali,“upozornila ich. „Urobil tak jedine inžinier Ostrožnický.“ Jej výčitka poslancom však nie je na mieste. Ospravedlňuje sa spravidla len neúčasť.

VSTÁVANIE

Miloslava Fedorová vyzvala poslankyňu, aby pri čítaní svojho sľubu stála. Z ich dialógu:

- Máte sa postaviť, pani Harabinová.
- Nebola som upozornená.
- Sľuby sa stále skladajú pri postavení sa.

Žiadny zákon však tento úkon nepredpokladá.

VYKANIE


Pani starostke sa nepáčilo, že jej poslankyňa Harabinová tykala. Navrhla preto, aby si všetci vykali. Dlho to však nevydržalo. Nikde v zákone sa nepíše, že si musia poslanci na zastupiteľstve vykať. Išlo skôr o neprimerané správanie starostky, ktorým chcela napomenúť poslankyňu, že sú na politickej pôde.

FEKIŠOVCE


Mnohí Slováci donedávna vôbec netušili, že existuje nejaká dedinka Fekišovce. Vďaka videu ju potom na prehľadávači vyhľadávali tisíce Slovákov. Aj preto sa spŕška vtipov zniesla aj na malú východoslovenskú obec.

Prečítajte si tiež: