Viac ako 400 eur za ortézu pre dieťa s detskou mozgovou obrnou alebo rázštepom chrbtice, 650 eur za privykaciu protézu pre pacientov s amputáciou a tí istí pacienti majú platiť až 1200 eur za definitívnu protézu. Takéto majú byť podľa Slovenskej komory ortopedických technikov nové doplatky pre poistencov VšZP.

Poisťovňa ich údajne predstavila v stredu na rokovaní so zástupcami komory. „Je nepredstaviteľné, aby za reciprokačnú ortézu, ktorá umožňuje deťom s detskou mozgovou obrnou alebo rázštepom chrbtice vertikalizáciu a lokomóciu, doplácali rodičia pacienta viac ako 400 eur”, uviedla viceprezidentka komory Andrea Černá.

Priplatiť si majú aj ťažko telesne postihnutí pacienti s amputáciami. Za privykaciu protézu od 200 do 650 eur a za definitívnu protézu od 300 do 1 200 Eur.

Nemalé sumy majú doplácať rodičia detí s rázštepom chrbtice či detskou mozgovou obrnou. Ilustračné foto
Nemalé sumy majú doplácať rodičia detí s rázštepom chrbtice či detskou mozgovou obrnou. Ilustračné foto
Zdroj: TASR

Doplatky aj za bežné pomôcky

Podľa komory ortopedických technikov VšZP prišla s novým cenníkom bez odbornej a verejnej diskusie. Doplatky sa majú týkať viac ako 500 položiek. Doplatok 100 eur chce VšZP zaviesť aj za bežne vydávané pomôcky, napríklad za ortézy po operácii kolenného kĺbu. Za pevné plastové ortézy pri zlomeninách nohy, predkolenia alebo členku by mali pacienti doplácať aj viac ako 60 eur.

Nové ceny majú platiť už od 1. februára. „Žiadame vládu Slovenskej republiky a poslancov Národnej rady, aby zvážili, či je toto správny spôsob šetrenia. Zo strany VšZP ide o nátlak v časovej tiesni," dodáva Černá. K novým doplatkom sme oslovili aj Všeobecnú zdravotnú poisťovňu a Ministerstvo zdravotníctva SR. Článok budeme aktualizovať.

Poisťovňa: Je to nezmysel

Štátna poisťovňa tvrdí, že nové zmluvy s ortopedickými technikmi chce preto, lebo práve v tomto segmente dochádza často k nekalému biznisu. Ich revízni lekári len vlani odhalili pochybenia za vyše 2 milióny eur.

Informácie o plánovaných doplatkoch vo výške 1200 eur pre pacientov však poisťovňa odmieta. „VšZP dôrazne protestuje proti týmto klamlivým informáciám. Žiadame komoru, aby nešírila poplašné správy a dezinformácie," reagovala hovorkyňa VšZP Viktória Vasilenková.

Ako dodala so zástupcami komory si zatiaľ urobili prvý náčrt, ako upraviť zmluvy pre tento rok, ale konkrétne doplatky za pomôcky ani neboli predmetom rokovania.

To, že choré deti a ľudia s amputáciou by mali doplácať astronomické sumy, odmieta aj ministerstvo zdravotníctva. „VšZP nikdy nebude navrhovať takéto bláznivé zvyšovanie doplatkov," ubezpečuje hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Ministerstvo zdravotníctva vníma vyjadrenia komory len ako snahu prekryť škandál s podvodmi na ortopedických pomôckach, na ktorý vlani v júli upozornil týždenník Plus 7 dní. Lekári a výdajne zdravotníckych potrieb zarábali na tom, že zdravotným poisťovniam účtovali drahšie pomôcky na mieru, no pacientom dávali pomôcky vyrobené v továrni.

Za čo majú poistenci VšZP od 1.2.2018 doplácať?

Deti s detskou mozgovou obrnou alebo rázštepom chrbtice

  • 400 eur za reciprokačnú ortézu

  • 100 eur za detskú členkovú ortézu

  • 80 eur za ortézy zápästia a rúk

Ťažko telesne postihnutí pacienti s amputáciami

  • od 200 do 650 eur za privykaciu protézu

  • od 300 do 1 200 eur za definitívnu protézu

Bežne vydávané pomôcky

  • 100 eur za ortézu po operácii kolenného kĺbu

  • 60 eur za pevné plastové ortézy pri zlomeninách nohy

Prečítajte si viac: