Mnohí ľudia odsúdili matku malej Sabinky (†2,5), ktorá ju nechala v aute pred nemocnicou v Trstenej. Vraj takéto niečo sa nikomu zodpovednému nemôže stať. Odborníci však tvrdia, že to nie je pravda.
Mnohí sme roztržití
„Často sa stáva, že človek je príliš sústredený na niečo iné, na inú prioritu. Napríklad žena ide do práce a bojí sa, že šéf ju pokarhá, lebo už dvadsaťkrát meškala do práce. Nechce meškať 21-krát, a tak v zhone zabuchne dvere auta, priočm zabudne, že v ňom má aj dieťa,“ vysvetľuje psychiatrička Danica Caisová.
Sabinka (†2,5) uväznená v rozpálenom aute: Takto prichádzala strašná smrť!
Dôvodov zábudlivosti však môže byť aj viac. „Môže sa stať aj to, že dieťa v autosedačke spí. Vy sa s ním vtedy nerozprávate a na sedačku nevidíte... Niekedy si na to nespomenie ani dlhé hodiny,“ objasňuje psychiatrička ďalej. Keby si rodič na dieťa spomenul, tak by sa poň automaticky vrátil.
Podobné tragédie, aká sa pred pár dňami stala v Trstenej, sa v Spojených štátoch amerických udejú 10- až 25-krát ročne. Novinár Gene Weingarten z Washington Post urobil reportáž o ľuďoch, ktorí to zažili. Získal za ňu prestížnu Pulitzerovu cenu. Oslovil i viacerých odborníkov, ktorí skúmajú syndróm zabudnutého dieťaťa v aute.
Pôvodný článok v angličtine s príbehmi ľudí, ktorí zabudli dieťa v aute, nájdete na tomto linku:
Smrteľná roztržitosť: Zabudnúť dieťa na zadnom sedadle auta je hrôzostrašný omyl. Je to zločin?
Podľa nich sa najčastejšie tieto tragédie stávajú práve milujúcim a inak pozorným rodičom. V osudný deň sú rozrušení, vystresovaní, prípadne sa zmení ich denná rutina alebo iná zmena spôsobí zmätok a jednoducho zabudnú. Potvrdzuje to aj prípad spred dvoch rokov, keď podnikateľ z Nitry zabudol v aute 3-ročnú dcérku Kristínku.
Syndróm zabudnutia dieťaťa v aute
V USA sa podobné prípady stali chudobným aj bohatým. Dieťa, ktoré zomrelo, zabudol v aute zubár, poštár, sociálny pracovník, policajt, pracovník NASA, vojačka, evanjelický duchovný či účtovník. Syndrómom zabudnutia sa podrobne venoval napríklad aj portál www.mother.ly, ktorý cituje odborníka na pamäť Davida Diamonda.
Profesor Diamond tvrdí: „Pamäť je ako stroj – a nie bezchybný. Ak ste schopný zabudnúť mobil, ste potenciálne schopný zabudnúť aj svoje dieťa.“
Často takejto fatálnej chybe predchádza sled udalostí, ktoré sú kombináciou stresu, emócií, nedostatku spánku alebo zmien. „Dôjde doslova k prepísaniu pamäťových obvodov v bezbrannom hipokampe, podobne ako pri počítačovom programe,“ vysvetľuje pamäťový odborník.
„Ak tieto pamäťové obvody nie sú znovu oživené, napríklad plačom dieťaťa alebo tým, že vám manželka pripomenie, že máte na zadnom sedadle dieťa, môžu celkom vymiznúť,“ upozorňuje.
Prečítajte si aj:
- OBROVSKÁ TRAGÉDIA v Trstenej: Dievčatko (†2) zomrelo v rozhorúčenom aute! Kde malo rodičov?!
- Sabinka (†2,5) uväznená v rozpálenom aute: Takto prichádzala strašná smrť!
- Adam (†14) zomrel na HODINE TELOCVIKU počas testu športovej zdatnosti: Učiteľom sa nezdal už od rána!