Mladé začínajúce rodiny by mali mať výraznejšiu podporu pri obstaraní bývania. Mladomanželia sa dostanú k lacnej pôžičke s garantovaným nízkym úrokom vďaka novele zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania. Poslanci ju už v parlamente odobrili. Kto bude mať nárok a koľko vám požičajú?


„Cieľom návrhu zákona je zaviesť výraznejšiu podporu pre mladé začínajúce rodiny, ktoré nie sú natoľko solventné, aby si mohli dovoliť obstarať nové bývanie,“ vysvetľujú poslanci. Novela nadobudne účinnosť  od 1. júla 2019.


Výhodná úroková sadzba


Pôžičku by mali dostať mladí manželia do 35 rokov, ktorí uzavreli manželstvo najviac rok pred žiadosťou o poskytnutie úveru. Na takýto účel sa im poskytne zvýhodnený úver, pričom prvých 15 000 eur z maximálnej výšky 30 000 eur dostanú s výhodným úrokom.


Mladomanželia tak dostanú výhodný úver vo výške 15 000 eur na 15 rokov s ročnou úrokovou sadzbou vo výške 1% fixovanou počas celej doby úveru.


Odpustenie tisícov eur za deti


Zároveň vám pri narodení dieťaťa odpustia 2 000 eur z výšky istiny úveru, pričom maximálna suma, ktorá môže byť takto odpustená z istiny úveru, je 6 000 eur. Zohľadňuje teda najviac tri deti.


Analytik: Atraktívny úver pre mladých


„Takéto pôžičky v porovnaní s aktuálnymi komerčnými úvermi sú nastavené pre ľudí atraktívne. Najzaujímavejšia je možnosť odpustenia časti pôžičky pri narodení dieťaťa. Veľmi zaujímavo vyzerá aj úročenie na úrovni 1% s garanciou na 15 rokov,“ vysvetľuje finančný analytik Maroš Ovčarik z Finančného kompasu.


Napriek opatreniam Národnej banky Slovenska je stále vysoký dopyt po bývaní a hypotékach. „Hlavne v čase, kedy sa všeobecne očakáva, že úrokové sadzby pôjdu postupne hore. Pretože priemerná úroková sadzba pri pôžičkách sa dnes pohybuje na úrovni 8,5% p.a. Pri hypotékach je to 1,5% p.a., avšak pri nich sa zakladá nehnuteľnosť,“ dodáva Ovčarik.


Kúpiť môžete aj starší byt či dom


Z výhodnej pôžičky si budete môcť dovoliť obstarať aj starší byt v bytovke alebo rodinnom dome. „Obstaranie staršieho bytu môže byť riešením pre mladomanželov a súčasne môže podporiť rozvoj vo vidieckych lokalitách,“uvádzali poslanci ako jeden z dôvodov na vrátenie sa mladomanželských pôžičiek.

Podľa nich je najmä v obciach na vidieku veľký počet starších rodinných domov, z ktorých sú mnohé neobývané. Takto mladí získajú možnosť výhodne si ich zrekonštruovať.

Mladomanželské pôžičky
  • obaja žiadatelia by mali mať do 35 rokov
  • v roku žiadosti o pôžičku by mali uzatvoriť manželstvo
  • môžu získať úver 15-tisíc eur na 15 rokov s úrokom len 1 percento a fixáciou na celý čas splácania
  • za dieťa im môžu z úveru odpustiť 2000 eur, spolu najviac 6000 za tri deti
  • pôžičky pôjdu cez Štátny fond rozvoja bývania
  • úver môžete použiť aj na kúpu staršieho bytu či domu alebo ich rekonštrukciu, avšak len jedenkrát

Mohlo by vás zaujímať:

Súhlasíte s takouto pôžičkou? Vyjadrite sa v diskusii pod článkom ...