Volebné miestnosti otvorili dnes o 7. hodine a zavrú ich o 22. hodine. Dovtedy môžete hlasovať za stranu, ktorú by ste radi videli v europarlamente. Lístok do urny môžete hodiť na 5 951 miestach - ak ste najneskôr v deň volieb dovŕšili 18 rokov.


„Pri vstupe do volebnej miestnosti sa volič preukazuje platným občianskym preukazom, občan EÚ dokladom o pobyte na území Slovenskej republiky,“ informovala Eva Chmelová, riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra.


Vo voľbách kandiduje 31 politických strán a koalícií, takže vo volebnej miestnosti dostanete 31 hlasovacích lístkov. „Určite si pozrite oznámenie vo volebnej miestnosti, kde bude zoznam kandidátov, ktorí sa vzdali, alebo ktorých politická strana z kandidátnej listiny stiahla,“ radí odborníčka.


Keď sa už dostanete za plentu k hlasovaniu, uvedomte si, že môžete zvoliť najviac dvoch kandidátov - ale pozor, musia byť z rovnakej strany. Ak sa vám páči kandidát z jednej strany a kandidátka z druhej, musíte si vybrať jedného z nich. Inak by váš hlas prepadol!


Najprv si teda vyberiete politickú stranu, ktorú chcete voliť. Na jej kandidátnej listine si môžete vybrať nanajvýš dvoch kandidátov, ktorým chcete dať prednostný hlas. Urobíte to tak, že zakrúžkujete poradové číslo pred menom kandidáta.


„Ak zakrúžkuje nesprávny počet kandidátov, váš hlasovací lístok je neplatný. Ak sa pomýlite, požiadate volebnú komisiu, aby vám vydala nové hlasovacie lístky,“prízvukuje Chmelová.


Čo sa stane po voľbách


Výsledky volieb povedú k „výmene stráží“ na kľúčových pozíciách v inštitúciách EÚ. Nové mená sa objavia v predsedníckych funkciách Európskej komisie (EK), Európskeho parlamentu a Európskej rady. Na nového šéfa však čaká aj Európska centrálna banka (ECB) a EÚ bude mať aj nového šéfa diplomacie.


Dva dni po oznámení výsledkov eurovolieb, teda 28. mája, sa hlavy vlád a štátov stretnú v Bruseli, aby hovorili o rozdelení najvyšších funkcií a pripravili sa na rokovania s novým Európskym parlamentom.


Každá dohoda o obsadení kľúčových pozícií musí byť v rovnováhe so záujmami štátov a veľkých politických rodín, musí zohľadniť aj rodovú rovnováhu a nezabudnúť na politikov z nových členských krajín.

Prečítajte si tiež:

Chystáte sa ísť voliť? Napíšte nám do diskusie!