Kontrolóri odobrali v priebehu minulého roka 414 vzoriek zo 145 čerpacích staníc. Osem z nich nespĺňalo požadovanú kvalitu. Vyplýva to zo správy o kontrole kvality palív Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Konkrétne išlo o tri vzorky nafty, štyri vzorky benzínu a jednu vzorku LPG.

Nafta na čerpacej stanici v Dolných Lefantoviach v okrese Nitra nemala dostatočné cetánové číslo, diesel v Bytči mal príliš veľkú hustotu. Problémovú naftu našli inšpektori aj v Brezne, bolo v ňom nadlimitné množstvo metylesterov mastných kyselín. Podľa odborníka takýto nález v nafte neveští nič dobré. „S najväčšou pravdepodobnosťou ide o pokus o podvod. Predajca nakupuje biopalivo oslobodené od dane a predáva ho za cenu bežnej motorovej nafty,“ vysvetľuje skúsený motoristický novinár AUTO BILDU Ľuboš Kamenistý. Používanie takéhoto paliva môže vyústiť do zvýšenia dymivosti motora či zanášania palivových filtrov.

Pri benzínoch zistili inšpektori nedostatky na čerpacej stanici v obci Brezolupy v okrese Bánovce nad Bebravou. Predávaný benzín nemal dostatočné oktánové číslo. „Ak má benzín nižšie oktánové číslo, znižuje sa jeho výkon i životnosť, rastie spotreba a aj obsah toxických látok vo výfukových plynoch,“ dodáva Kamenistý. V prevádzkach v Rimavskej Sobote, Svite a v Michalovciach mal benzín príliš vysoký tlak pár pre letné obdobie.

Problém pri LPG zaznamenali kontrolóri v Čeľovciach v okrese Veľký Krtíš, kde zistili príliš veľkú koróziu na medenom pliešku. Spolu inšpekcia uložila šesť pokút v celkovej výške 7200 eur.

Ak máte pochybnosti, že ste natankovali nekvalitné pohonné látky, môže sa obrátiť na SIŽP, prípadne na Slovenskú obchodnú inšpekciu.

ZOZNAM problémových čerpacích staníc nájdete na nasledujúcej strane >>