Opatrenia poradilo vláde ešte v nedeľu konzílium špičkových lekárov. „Vyzývame ľudí, aby zachovávali svoje zvyky len s tým obmedzením, aby necestovali za rodinnými príslušníkmi. Odporúčame vláde, aby prijala také opatrenia, ktoré zamedzia cestovaniu,“ zhrnula odporúčania odborníkov lekárka a exministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

 

Premiér Igor Matovič pôvodne zvažoval úplné vypnutie krajiny (tzv. blackout), k tomu však nakoniec nedôjde. „My nechceme, aby sa zastavil život. Chceme prijať rozumné opatrenia, ktoré budú chrániť tých najzraniteľnejších,“ vyhlásil ešte v nedeľu.

Definitívnu podobu opatrení schválila vláda až v pondelok večer. Prijaté opatrenia si Slovensko nepamätá. Núdzový stav v krajine sa rozširuje o zákaz vychádzania s výnimkami. Ten bude platiť od stredy 8. apríla 0:00 h až do Veľkonočného pondelka 13. apríla 23:59 h. Výnimkami budú nevyhnutná cesta na nákup potravín, liekov, drogérie (aj pre inú osobu), cesta do a z práce, návšteva lekára, cesta kvôli starostlivosti o blízku osobu, cesta na pohreb blízkeho.

Policajti budú strážiť kľúčové výpadovky a križovatky, hliadky budú aj v uliciach.
Policajti budú strážiť kľúčové výpadovky a križovatky, hliadky budú aj v uliciach.
Zdroj: Matej Jankovič

Zakázaný nebude ani výlet do prírody, ale len v rámci okresu. V Bratislave a v Košiciach, ktoré majú viac mestských okresov, sa budete môcť pohybovať po celom meste. Za porušenie obmedzení bude pokuta. Dôvod je podľa Matoviča jasný. „Môže sa stať, že pôjdeme vyšibať babičku, ale budúci rok už nebudeme mať koho šibať,“ varoval.

Pohyb Slovákov budú kontrolovať vojaci a policajti. Podľa Matoviča budú ozbrojené zložky na kľúčových výpadovkách, križovatkách či hraniciach okresov. Minister obrany Jaroslav Naď (OľaNO) pre denník Plus JEDEN DEŇ potvrdil, že jeho rezort sa už pripravuje. Doteraz vyčlenil 500 vojakov a uvoľní aj ďalších.

Upokojuje však ľudí, že sa nemajú čoho báť. „V uliciach nebudú tanky alebo obrnené vozidlá, nebude vojenský štát. Bude to veľmi jemná viditeľnosť ozbrojených zložiek, ktoré budú upozorňovať, aby sa ľudia zbytočne nezhromažďovali na Železnej studienke alebo podobných miestach,“vysvetlil Naď.

O tom, ktoré miesta budú strážiť vojaci a policajti, rozhodne ministerstvo vnútra. „To si plánuje polícia. Keď povedia, že potrebujú niekde, tak my ich tam pošleme,“dodal minister obrany. „Máme ľudí i techniku, činnosti budeme koordinovať aj s ministerstvom obrany,“uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Potvrdil, že v uliciach budú policajné hliadky.

S prijatými opatreniami súhlasí aj prezidentka Zuzana Čaputová. „Vítam odporúčania odbornej komisie o limitovaní pohybu počas sviatkov. Považujem ich za logické a správne,“povedala. S premiérom poďakovali všetkým Slovákom, ktorí sa v týchto dňoch správajú zodpovedne.

Šibači obídu tento rok naprázdno.
Šibači obídu tento rok naprázdno.
Zdroj: shutterstock

Kto má výnimku a aké budú pokuty?