Nákupom 16 miliónov nových testov Matovič poveril ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS). Premiér zdôraznil, že testy musia byť zabezpečené v 4 termínoch - do 2., 9., 16. a 31. decembra tohto roka.

Testovanie by sa malo konať po vzore prvých troch kôl. V prvej fáze sa otestujú všetky regióny, v druhej fáze tie, kde je situácia horšia a v treťom kole oblasti, kde je to najhoršie. Kedy presne sa budú konať nové kolá testovania Matovič nespresnil, má sa o tom rozhodnúť v najbližších dňoch.

V krátkom čase sa má tiež rozhodnúť aj o tom, či bude decembrové testovanie dobrovoľné a bez následkov pre tých, ktorí sa ho nezúčastnia. Veľa má ale napovedať testovanie, ktoré sa koná už tento víkend 21. a 22. novembra v 458 obciach po celom Slovensku, a ktoré má byť úplne dobrovoľné aj bez certifikátov. „Ak uvidíme, že ľudia sa nechcú zúčastniť dobrovoľného plošného testovania, tak budeme stáť pred otázkou, či pôjdeme cestou, ako sme išli predtým, alebo si dáme na december lockdown. Ja si myslím, že lockdown je najhoršie z riešení, ktoré berie státisícom ľudí prácu a státisícom detí vzdelanie," vyjadril sa premiér.

Matovič zopakoval, že on je veľkým zástancom plošného testovania. Vďaka nemu máme podľa premiéra namiesto 6000 prípadov denne len okolo 1500 nových nakazených. „Sme na štvrtinových číslach oproti tomu, kde sme mohli byť. A je to kvôli tomu, že sme boli schopní milióny ľudí sa zjednotiť a zúčastniť sa plošného testovania. Chceme ísť touto cestou opäť,“ zdôraznil predseda vlády.

Čítajte ďalej: Čo na to Richard Sulík >>