Stravné lístky od zamestnávateľa mnohí obľubujú, iní z nich nie sú veľmi nadšení a radšej by uvítali namiesto  nich hotovosť. Príspevky na stravu v podobe gastrolístkov zatiaľ žijú, ale ich čas sa kráti a na jeseň im „zazvoní umieračik". Uviedol to v stredu počas rokovania vlády premiér Igor Matovič (OĽaNO). Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) dostal za úlohu do konca októbra predložiť vláde úpravu poskytovania gastrolístkov.

Zamestnanec by tak v prípade stravných lístkov mal dostať možnosť výberu. „Samozrejme, zamestnávateľ, ak má k dispozícii kantínu alebo jedáleň, to je priorita. Keď nemá jedáleň, vtedy sa môže zamestnanec rozhodnúť," priblížil Matovič.

Vláda dnes v uznesení uložila ministrovi práce do konca októbra tohto roka predložiť na rokovanie vládneho kabinetu novelizáciu niektorých zákonov. Zahŕňať majú okrem iného aj upravenie možnosti zamestnanca vybrať si medzi stravovacími poukážkami a finančným príspevkom na stravovanie.

Anketa
Chcete si vybrať medzi gastrolístkami a hotovosťou?
  • 60%
  • 7%
  • 33%

O nahradení straveniek finančným príspevkom na stravu sa hovorí aj v programovom vyhlásení vlády. „Čo sa týka stravných lístkov, ja keď som do politiky vstúpil, tak som hovoril, že by som ich najradšej zrušil, lebo keď raz máme zákonnú menu, teda euro, nepotrebujeme mať druhý papierik a tváriť sa, že je to niečo zvlášť. Osobne môj názor je taký, že stravné lístky treba zrušiť a v tej výške dať ľuďom príspevok na stravovanie,“ vyjadril sa k tomu ešte v máji predseda vlády Igor Matovič.

Podľa Zväzu obchodu SR gastrolístky ochudobňujú zamestnancov, zamestnávateľov aj prevádzky verejného stravovania. Iní si zas myslia, že voľba výberu spôsobí chaos.

Mohlo by vás zaujímať: