Trináste dôchodky schválila ešte bývalá vládna koalícia v parlamente len 4 dni pred voľbami hlasmi poslancov Smeru, SNS, ĽSNS a pridalo sa aj vtedy opozičné hnutie Sme rodina. Výška príspevku mala byť v sume súčasného priemerného dôchodku. Poberatelia starobnej penzie tak mali dostať 13. dôchodok vo výške asi 460 eur.

Pre súčasnú koronakrízu sa však okolo 13. dôchodkov začali vynárať otázniky, či na ne v štátnej kase budú peniaze. Koncom júna dokonca predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) vyhlásil, že 13. dôchodky tento rok ani nevyplatia. Súčasný vládny kabinet nakoniec výplatu 13. dôchodkov prehodnotil. Dostanú ich všetci, hoci niektorí len symbolickú sumu. „Urobili sme to tak, aby tí s najmenšími dôchodkami dostali najviac,“ vyhlásil minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). 

Dôchodcovia napriek tomu dostanú viac ako dvojnásobok toho, na čo boli zvyknutí, tvrdí Krajniak. Po novom senior s dôchodkom do 214,82 eura má dostať 13. dôchodok v sume 300 eur, pričom si oproti vianočnému príspevku z minulosti polepší o 100 eur. Senior s dôchodkom 300 eur dostane 13. dôchodok vo výške 269,34 eura, senior so 400-eurovým dôchodkom dostane 233,34 eura, senior s 500-eurovým dôchodkom dostane 197,34 eura, pričom tento dôchodca by v minulosti dostal vianočný príspevok vo výške 71,86 eura. 

Kompletnú tabuľku si pozrite TU. 

Vládna koalícia dnes predstavila balíček opatrení na pomoc ľuďom v objeme 500 miliónov eur. V rámci neho by sa mala okrem 13. dôchodkov zaviesť od budúceho roka tehotenská dávka od 4. mesiaca tehotenstva či zníženie doplatkov za lieky. Okrem toho by sa mala zaviesť bezplatná doprava v miestnej hromadnej doprave pre deti či seniorov a ťažko zdravotne postihnutých. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) povedal, že vláda si týmto spôsobom plní svoje sľuby a sociálna pomoc podľa neho musí byť adresná.

Mohlo by vás zaujímať: