Expert na tropickú medicínu profesor Vladimír Krčméry zažil viaceré epidémie po celom svete. Na Slovensku dokonca vychoval celú generáciu tropických lekárov, ktorí teraz pomáhajú v tridsiatich krajinách sveta.


Po vypuknutí koronavírusu na Slovensku sa zaradil medzi kľúčových členov krízového štábu, ktorý rozhoduje o tom, ako bojovať s koronavírusom. Ako však nedávno vyšlo najavo, profesor Krčméry zvažuje odchod nielen z krízového štábu, ale aj zo Slovenska.


„Zvažujem medzi Libanonom a gréckymi ostrovmi, kde sú tri veľké utečenecké tábory. Intenzívne komunikujem, zdá sa, že budúci týždeň budem môcť ísť, najneskôr do konca mesiaca do niektorého z týchto táborov,“ povedal v rozhovore pre denník Plus JEDEN DEŇ.


Situácia v týchto táboroch je kritická a nie kvôli koronavírusu, ale celkom iným infekciám. „Určite nechceme, aby ľudia v utečeneckých táboroch, ktorí čakajú na azyl, umierali na infekcie. Ich spektrum je veľké, pretože klesá postupne počet migrantov zo Sýrie a Libanonu a pribúda z Afganistanu a krajín subsaharskej Afriky. Sú tam traja hlavní zabijaci, to je tuberkulóza, HIV a malária. Aj z hľadiska profesionálneho práca medzi migrantmi je omnoho rôznorodejšia a efektívnejšia ako práca len s jednou diagnózou,“ vysvetlil.


Posledné tri mesiace sme sa podľa profesora príliš sústredili len na koronavírus a celkom zabudli na migrantov a problémy, ktoré sú na blízkom východe a v severnej Afrike. „Plus máme tam stále našich lekárov, ktorých možno bude treba prestriedať alebo posilniť. Či to budú grécke ostrovy alebo Libanon, uvidíme budúci týždeň podľa jednotlivých pozvaní,“ oznámil svoje pohnútky.

Vráti sa do krízového štábu? Čítajte na ďalšej strane