Choroba obrátila Dušanovi život hore nohami, keď mal 39 rokov. „Zhoršila sa mi motorika pravej ruky, prsty sa hýbali len trochu. Keď som odomykal dvere, kľúčom som otáčal doslova silou vôle,“ spomína dnes invalidný dôchodca zo spišského Klčova. „Typickým počiatočným príznakom je tras ruky. Neskôr sa pridružia samovoľné pohyby, stuhnutosť, pomalosť, problémy s artikuláciou, s písaním či nehybná tvár,“ vysvetlil neurológ Peter Valkovič.

Prejavy ochorenia sa postupne zhoršujú. Pacienti strácajú schopnosť postarať sa sami sa o seba a sú odkázaní na pomoc najbližších. Prichádzajú tak o prácu i možnosť tráviť voľný čas pri svojich záľubách. Nečudo, že väčšina má aj depresie. Aj Dušan musel odísť zo zamestnania, nedokázal už viac šoférovať. Prežíval doslova zo dňa na deň.

Ovládačom kontroluje stav batérie aj elektrické impulzy.
Ovládačom kontroluje stav batérie aj elektrické impulzy.
shutterstock

„Choroba mi vzala chuť do života. Nikdy som si nerobil plány na viac ako deň, maximálne dva dni dopredu,“ priznáva muž, ktorý bol pred chorobou veselý a veľmi aktívny človek. „Zrazu sa zo mňa stala taká strnulá kamenná tvár!“ Spočiatku mu pomáhali lieky, no ich účinok sa so zvyšujúcimi dávkami skracoval. Život mu zmenila až unikátna liečebná metóda – hĺbková stimulácia mozgu.

Musel však podstúpiť zákrok, pri ktorom mu do mozgu zaviedli elektródy a pod kľúčnu kosť neurostimulátor. Ten vysiela elektrické výboje, ktoré zmierňujú prejavy ochorenia. Dušan sa spočiatku bál „drôtov v hlave“, no dnes už žartuje, že je dedko na baterky. Operácia mu vrátila vôľu žiť. „Nedá sa to vôbec porovnať. Hoci teraz neberiem lieky, môžem sa hýbať a môžem šoférovať,“ dodáva s úsmevom.

Ovládačom kontroluje stav batérie aj elektrické impulzy.
Ovládačom kontroluje stav batérie aj elektrické impulzy.
Michal Smrčok

Takto liečba funguje

Dušanovi pomáha v boji s parkinsonom neurostimulátor, ktorý vysiela elektrické impulzy do mozgu.

1. Neurostimulátor mu dali pod kožu do oblasti pod kľúčnou kosťou. S mozgom je spojený elektródami, ktoré mu voperovali do hlavy.2. Elektródy vysielajú do mozgu presne kontrolované impulzy – výboje vysielané neurostimulátorom. Impulzy pozitívne ovplyvňujú centrá mozgu, ktoré sú zodpovedné za koordináciu pohybu a svalov.3. Silu elektrických impulzov najskôr nastaví lekár, no aj pacient si ich môže ovládačom upravovať. 4. Táto hĺbková stimulácia mozgu je bezpečný spôsob, ako udržať parkinsona pod kontrolou. 5. Zákrok plne hradí poisťovňa. U nás ho robia 3 nemocnice: UN Bratislava, UN nemocnica L. Pasteura Košice a FN F. D. Roosevelta Banská Bystrica.