Keď sa pred niekoľkými dňami objavila správa, že Slovensko by na pár mesiacov mohlo prijať 250 utečencov, a že v Nemecku už protestuje milión ľudí proti migrantom, ktorých nám chcú natlačiť do Humenného, šírilo sa to internetom ako blesk.

Autorom statusu bola stránka Slovenské Strategické Spravodajstvo. V statuse sa písalo, že po celom Nemecku spontánne začali obrovské demonštrácie ako reakcia na znásilnenie 18-ročnej Nemky imigrantmi. Dôkazom mala byť koláž fotiek, ktoré však pochádzali zo začiatku septembra, keď sa konali rádovo oveľa menšie protesty v Chemnitzi. Ďalšie zábery z údajných masových demonštrácií v Nemecku v skutočnosti zachytávali davy Kubáncov na Námestí revolúcie v Havane. 

Hoax, ktorý pred pár dňami zdieľali tisíce Slovákov.
Hoax, ktorý pred pár dňami zdieľali tisíce Slovákov.
Zdroj: Facebook Vladimir Snidl

Príspevok mal za tri hodiny vyše tisíc zdieľaní. Slovákom neprekážalo, že na fotkách vidieť napríklad palmy alebo reliéf s Che Guevarom. Realita bola taká, že v Nemecku skutočne došlo k znásilneniu, pre ktoré zadržali siedmich Sýrčanov a jedného Nemca. Vo Freiburgu kvôli tomu protestovalo 500 ľudí, a ďalších 1500 zase protestovalo proti nim.

V hre bol aj príchod migrantov na Slovensko, no ten by najskôr musela schváliť vláda, potom by ich prišlo do Záchytného tábora v Humennom maximálne 250 a ostali by tu najviac 6 mesiacov. Navyše by to bolo v rámci programu, ktorý na Slovensku funguje už od roku 2009, teda dávno predtým, než sa začala migračná kríza.

Hoax ako trestný čin

Šírenie hoaxov, teda nepravdivých informácií, môže byť vyhodnotené ako trestný čin. Upozorňuje na to vo videu hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Význam slova hoax podľa Slivku znamená podvod alebo žart. „Ak sa rozhodnete na internete žartovať takýmto spôsobom, majte na pamäti, že sa môžete dopustiť aj trestného činu," povedal policajný hovorca.

Ako dodal trestného činu sa dopustíte vtedy, ak by ste šírili nepravdivú informáciu, ktorá je schopná vyvolať aspoň u časti obyvateľstva vážne znepokojenie. Za takýto trestný čin pritom môže hroziť trest od 2 do 8 rokov väzenia.

Polícia považuje hoaxy za nebezpečný nástroj šírenia dezinformácií a manipulácie spoločnosti. Na sociálnej sieti policajti zriadili aj nový profil s názvom „Hoaxy a podvody - Polícia SR", ktorého účelom je upozorňovať na podvody šírené na inaternete.

Anketa
Šírili ste niekedy hoax?
  • 4%
  • 27%
  • 69%

Prečítajte si tiež: