Do marca 2019 operovali všetkých pacientov na neurochirurgickej klinike LFUK a UNB L. Dérera na Kramároch. Fungovalo to tak 25 rokov. V apríli tohto roka otvorili v Národnom ústave detských chorôb nové neurocentrum, ktoré sídli vo vedľajšej budove. Po novom sa všetky operácie detí vykonávajú tam, dospelých operujú naďalej na klinike neurochirurgie L. Dérera.

Lukáša priviezli do detskej nemocnice s bolesťou brucha v júli tohto roka. Lekári zistili, že jeho problém je oveľa vážnejší - nádor na mozgu. Prvú operáciu podstúpil ešte koncom júla. Matke Michaele po zákroku povedali, že sa skončil dobre. Nepodarilo sa síce odstrániť celý nádor, ale to sa malo vyriešiť „ďalším drobným zákrokom". Matke sa nepozdávalo, že informáciu o ďalšej operácii jej povedali len ústne, v správe uvedená nebola. „Nič v zlom, ale operatér ma oklamal. Povedali mi, že bude nutná druhá operácia, ale v správe to nie je napísané," povedala nám.

Vtedy matka začala strácať dôveru v detské neurocentrum. Začiatkom septembra sa obrátila na kliniku neurochirurgie L. Dérera a na profesora Juraja Šteňa, ktorý je aj hlavným odborníkom ministerstva zdravotníctva pre neurochirurgiu. Rodičia chceli, aby ich syna operoval on.

To však nedovolil riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela s tým, že pre chlapca by bol prevoz medzi klinikami príliš rizikový. Obe pracoviská sú pritom od seba vzdialené len niekoľko desiatok metrov, obe budovy dokonca spája spoločná stena! „Vždy bolo, je aj bude prvoradým pre náš národný ústav riešenie každého jednotlivého pacienta. Postupujeme tak, aby sme poskytli tú najlepšiu zdravotnú starostlivosť a aby bola čo najbezpečnejšia," vyhlásil riaditeľ detskej nemocnice Kužela.

Na jeho tlačovú konferenciu však nečakane prišla aj matka Lukáša so svojou švagrinou. „My sme vám veľmi vďační, ale nedohodli sme sa. Ja nechcem z toho robiť žiadnu aféru. Je mi to ľúto. Prosím vás ako mamina, malý Lukáš vás prosí, aby ste odobrili, že pán profesor Šteňo ho zoperuje a vy sa nám oňho postaráte. Nech je to čím skôr, do dvoch, troch dní," prosila zronená žena riaditeľa nemocnice pred médiami. Možnosti liečby syna hľadá už aj v Česku a Nemecku.

Šéf nemocnice však zostal aj po týchto slovách neoblomný. Rozhodnúť o tom, kto má chlapca operovať, by podľa neho mala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. „Pevne verím, že ministerka to uchopí do svojich rúk, pretože my sa nepohneme z bodu A do bodu B," vyhlásil Kužela.

Pozrite si reakciu ministerky zdravotníctva >>