Neurochirurgovia z kliniky L. Dérera ešte minulý týždeň adresovali ministerke Kalavskej otvorený list, v ktorom odmietajú, že by bol prevoz detského pacienta nebezpečný. Podľa nich je to len zámienka, aby „deti nemohli byť operované na zabehnutej klinike s desiatkami rokov skúseností“. Súčasťou listu boli aj snímky chlapcovho mozgu z magnetickej rezonancie.

Ministerka zdravotníctva na to v pondelok zareagovala rázne. Podľa nej je nemysliteľné, aby snímky mozgu 15-ročného chlapca kolovali po Slovensku. Priznala, že sa hanbí za to, ako kauza vyeskalovala. Podľa svojich slov nemôže byť v tomto spore rozhodcom. Hlavného odborníka ministerstva pre neurochirurgiu Juraja Šteňa sa však rozhodla z tohto postu odvolať. „Veľmi zlyhala komunikácia a lekárska slušnosť,“ vyhlásila Kalavská. Pacient a jeho rodičia podľa nej nesmú byť rukojemníkmi lekárov.

Zároveň ponúkla tri riešenia tejto situácie. Chlapec môže byť už dnes prevezený do pražskej nemocnice Motol, kde ho budú operovať. Druhá možnosť je, že zostane v detskom neurocentre, kde mu urobia zákrok. A tretia možnosť, že ho budú operovať na neurochirurgii L. Dérera a po zákroku ho prevezme detské neurocentrum. „Budeme plne rešpektovať rozhodnutie matky, aby sa jej synovi dostala taká zdravotná starostlivosť, ktorú si želá,“ povedala šéfka rezortu. Zároveň dodala, že detské neurocentrum má jej plnú podporu a chce, aby sa podobné zákroky v budúcnosti operovali tam.

Mohlo by vás zaujímať: