Študentka Karin Dominika, ktorá pochádza z Bratislavy, na sociálnych sieťach zaujala netradičným koníčkom, ktorým by sa v budúcnosti chcela živiť. Hoci sa umeniu, ktoré by sa v preklade do slovenčiny dalo nazvať mejkap špeciálnych efektov (special effects make up), naplno venuje ešte len štyri mesiace, málokto v našej krajine sa jej talentu a zručnosti vyrovná.

Karin Dominiku, ktorá sa všetko naučila svojpomocne, táto kratochvíľa zaujala pred tromi rokmi, no nikdy na ňu podľa vlastných slov nemala dosť času. „Od malička som milovala horory a videla som mnoho videí aj na internete. Už vtedy som vedela, že niečo také by som chcela raz robiť. Čím strašidelnejšie vyzerám, tým sa mi to viac páči,“ vysvetľuje študentka.

Trochu iný názor má mama mladej blondínky. Hoci dcéru plne podporuje, priznáva, že na začiatku to bol pre ňu šok. „Preboha živého, čo sa ti stalo?!“ znela prvá reakcia dnes hrdej mamy.

Mama Karin v umeleckej činnosti podporuje aj keď bola najprv v šoku.
Mama Karin v umeleckej činnosti podporuje aj keď bola najprv v šoku.
Zdroj: Miro Miklas

Vytvoriť strašidelnú masku na vlastnej tvári pritom vôbec nie je jednoduché. Trvá to približne hodinu, no všetko závisí od náročnosti.

„Stále sa učím. Všetko je pre mňa takpovediac výzvou. Keď sa mi niečo nepodarí podľa mojich predstáv, skúšam to znovu a znovu, kým nie som spokojná,“ poodhalila svoje tajomstvo Karin Dominika.

Talent ju zatiaľ neživí, hoci už na ňom nejaké tie peniažky zarobila počas Halloweenu. Tie sa jej určite zídu, lebo profesionálne pomôcky na tvorbu špeciálneho mejkapu nie sú práve najlacnejšie. Na rôzne šminky a materiály už Karin minula stovky eur a mnohé musela zháňať v zahraničí.

A aké dostáva ohlasy? Verejnosť vraj jej dielo vníma skôr pozitívne, aj keď sa našli viacerí, ktorí jej odporučili, aby si ho radšej nechala pre seba. „Ak sa moja tvorba bude niekomu páčiť, budem rada. Na sociálnych sieťach sa však našli ľudia, ktorí mi hovorili, že to je odporné a nechutné,“ priznala Karin.

Ak by ste však chceli absolvovať kurz, kde vás tomuto netradičnému umeniu naučia, nachystajte si tisícky eur!

Takto nám krásna blondínka predviedla svoje umenie priamo v redakcii.

Čo je mejkap špeciálnych efektov?

Toto umenie sa k nám dostalo zo zahraničia a nadväzuje na tradíciu tvorby masiek v divadle i vo filme. Hoci pôvodne patrila výsada tvorby rôznych príšer výhradne profesionálnym maskérom, v súčasnosti sa jej venujú i mnohí nadšenci. Na internete dokonca nájdete aj školy, kde sa približne za 5-tisíc eur môžete prihlásiť na kurz.

Pozrite sa ako sa Karin dokáže za hodinu premeniť z princeznej na príšeru z hororu.

1.
1.
Zdroj: Julo Dúbravay