Mladej mamičke z Duloviec v okrese Komárno zistili ochorenie, keď mala 24 rokov. V tom čase mala jedenapolročného syna. „Mala som poruchy videnia, silné bolesti hlavy, strácala som cit v končatinách, v ruke, nohe, zlú motoriku. Boli to začiatky, vôbec som tomu nepripisovala väčší význam. Nosila som okuliare, myslela som, že mi treba zvýšiť dioptrie,“hovorí o prvých príznakoch.


Najprv mali lekári podozrenie na krvácanie do mozgu a po vyšetrení jej diagnostikovali roztrúsenú sklerózu. Spočiatku to bol pre ňu šok. „Bola som mladá, z psychickej stránky ma to ubíjalo, nevedela som sa postarať ani o seba, nieto ešte o dieťa,“ spomína na začiatky života s ochorením.


Choroba jej vzala harmonický vzťah v manželstve. Ťažké bolo tiež nájsť si prácu ako invalid. Firmy mali pred týmto ochorením predsudky. „Zabudnete, kde pracujete, ako sa voláte, čo máte robiť,“ hovorili Veronike.


„Bolo to ponižujúce a hovorila som si, načo som, cítila som sa ako odpad,“priznala. Celkom stratila chuť žiť, nakoniec jej pomohli až na psychiatrii. So sklerózou multiplex sa naučila fungovať. „Momentálne som s tým vyrovnaná, najdôležitejšie bolo nepoddať sa chorobe. Skamarátila som sa so svojou diagnózou a volám ju Róza. Pokiaľ som bola slabšia ako ona, ničila ma,“dodala statočná mamička. V súčasnosti sa teší z každého dňa a pracuje na obecnom úrade.

Príčinu tohto ochorenia sa zatiaľ nepodarilo zistiť.
Príčinu tohto ochorenia sa zatiaľ nepodarilo zistiť.
Zdroj: Infografika Shutterstock/Plus Jeden Deň
Skleróza multiplex sa nedá vyliečiť, no dá sa s ňou žiť

Na Slovensku sklerózou multiplex trpí približne 10-tisíc ľudí. Len málo ľudí z ich okolia však vie, o čo ide. „Podstatou roztrúsenej sklerózy je porucha imunity. Imunitný systém sa „zblázni“ a začne bojovať proti vlastným nervovým štrúktúram. Ide o autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje mozog, miechu a zrakové nervy,“ objasňuje neurologička Slavomíra Kováčová. Strata nervového tkaniva sa potom prejavuje tak, že sa zhoršuje pamäť, pohyblivosť, pacient invalidizuje.
„Na liečbu sklerózy multiplex neexistuje liek, ktorý by ju priamo vyliečil. Sú však také, ktoré ovplyvňujú jej priebeh, dokážu zmierniť alebo dokonca zastaviť prejavy choroby či predchádzať náhlemu prepuknutiu ďalších príznakov,“doplnila.

Z príznakov ju spoznáte ťažko


Skleróza multiplex spočiatku môže vyzerať len ako dôsledok „obyčajného“ vyčerpania, prepracovanosti či stresu. Mnohí ľudia trpia ochorením dlhé roky, kým zistia, čo je skutočnou príčinou ich problémov - neustálej únavy, stále väčších problémov s pohybom, bolestí, problémov so zrakom či depresií. Môžu sa objaviť prakticky akékoľvek neurologické príznaky, ktoré často postupne spôsobujú fyzickú invaliditu a neuropsychiatrické poruchy.


Zamieňa sa za iné ochorenie


Mnohé príznaky sklerózy multiplex sú nejednoznačné a často sa pripisujú iným ochoreniam. Poruchy citlivosti, ako tŕpnutie či brnenie, môžu odznieť po niekoľkých týždňoch spontánne alebo po rehabilitácii. Zväčša sa pripíšu "problémom s chrbticou" a stav tak zostáva nediagnostikovaný.


K pohybu pacientov motivuje Nasťa


Pacientov s roztrúsenou sklerózou podporuje trojnásobná olympijská víťazka Anastasia Kuzminová. „Všetky svoje víťazstvá som dosiahla vďaka tomu, že som sa nikdy nevzdala. Zapojte sa do našej štafety! Neskrývajte sa, vystúpte z radu!“, vyzýva ostatných. Práve pohyb pacientom so sklerózou multiplex pomáha spomaliť degeneráciu nervov.